Интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ е една од можните теми на средбите на Блинкен во Атина

 Европската интеграција на Северна Македонија и земјите од Западен Балкан може да биде една од темите за кои американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе разговара со своите домаќини во Грција на средбите следната недела.

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Карен Донфрид, одговарајќи на новинарско прашање на брифингот во пресрет на патувањето на Блинкен во Грција, за перспективата на Северна Македонија во ЕУ, рече дека не знае со сигурност. кои ќе бидат теми на дневниот ред на средбите на Блинкен во Атина, но се претпоставува дека ќе се најде и ова прашање.

„Мислам дека не можам да ви кажам точно за што секретарот ќе разговара со своите колеги во Грција, но мислам дека тоа ќе биде една од темите“, рече Донфрид.

Тој додаде дека на средбите ќе се разговара и за многу други прашања како Украина и Русија, како и земјотресите во Турција и Сирија.

Во исто време, тој истакна дека Грција е силен поддржувач и на Северна Македонија и на останатите земји од Западен Балкан кон нивната евроатлантска иднина и членство во Европската унија.

„Што се однесува до прашањето за Грција и Северна Македонија, се разбира Грција е наш ценет сојузник во НАТО. Таа е исто така клучна членка на Европската унија. Видовме дека Грција постојано играше улога во поддршката на проширувањето на Унијата надвор од Европа. Балканот“, нагласи Донфрид.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен од денеска до 22 февруари ќе ги посети Германија, Турција и Грција.

Тој во Атина ќе се сретне со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, министерот за надворешни работи Никос Дендиас и шефот на опозициската СИРИЗА Алексис Ципрас.

Блинкени и Дендиаси во вторник ќе го започнат четвртиот круг од стратешкиот дијалог меѓу САД и Грција.