Иранската револуционерна гарда: „Планираме да го убиеме Доналд Трамп, тој ќе плати за атентатот во 2020 година“

0

Иран развил крстаречка ракета со дострел од 1.650 километри, изјави во петокот врвен командант на Револуционерната гарда, што веројатно ќе предизвика загриженост на Западот откако Русија употреби ирански беспилотни летала во војната во Украина.

Амир-Али Хаџизадех, командант на воздухопловните сили на Револуционерната гарда, исто така одделно зборуваше за повеќекратните закани на Иран дека ќе се одмазди за смртта на највисокиот ирански воен командант кој беше убиен од Американците, велејќи дека тие имале намера „да го убијат (поранешниот американски претседател Доналд) Трамп.”

„Нашата крстосувачка ракета со дострел од 1.650 километри е додадена во арсеналот на Исламската Република Иран“, изјави Хаџизадех за државната телевизија.

Телевизијата објави снимка за која се вели дека ја покажува новата крстосувачка ракета Павех.

Хаџизадех рече дека Иран не сака да убива „сиромашни војници“ кога изврши ракетен напад врз силите предводени од САД во Ирак, откако иранскиот воен командант Касем Сулејмани беше убиен во напад на американско беспилотно летало во 2020 година во Багдад.

„Да даде Господ, имаме намера да го убиеме Трамп. (Поранешниот државен секретар Мајк) Помпео и воените команданти кои ја дадоа наредбата (да се убие Сулејмани) треба да бидат убиени“, рече Хаџизаде во телевизиско интервју.

Иранските лидери честопати ветуваат одмазда на Сулејмани со остри зборови.

Иран ја прошири својата ракетна програма, особено балистичките ракети, и покрај противењето на САД и загриженоста од европските земји.

Техеран тврди дека програмата е целосно одбранбена по природа.

Иран соопшти дека испратил беспилотни летала во Москва пред војната во Украина.

Русија употреби ирански беспилотни летала за да ги нападне украинските електрани и цивилната инфраструктура.

Пентагон во ноември соопшти дека САД се скептични во врска со извештаите кои ги цитираат тврдењата на Хаџизаде дека Иран развил хиперсонични балистички ракети.