Ирански пар објавија видео и се осудени на 21 година затвор: Поради содржината, обвинети се за нарушување на националната безбедност (ВИДЕО)

0

Иран осуди млад брачен пар на 21 година затвор, откако објавија свое видео како танцуваат во близина на плоштадот Азади во Техеран, објави во вторникот група човечки за права.

Астизах Хагиги и нејзиниот вереник Амир-Мохамад Ахмади, и двајцата во раните 20-ти години, се обвинети за промовирање неморално однесување и пороци, заговор за поткопување на националната безбедност и ангажирање во антирежимска пропаганда, според Новинарската акенција за човекови права Храна, пренесе Alarabiya.net.

Младите, кои беа уапсени во нивниот дом на 1 ноември по објавувањето на видеото, беа осудени на по 10 години и шест месеци затвор, две години забрана за користење интернет и две години забрана за напуштање на земјата, пишува ХРАНА.

На видеото, Хагиги може да се види како танцува без хиџаб, што е спротивно на кодексот на облекување на жените во Исламската Република.

Пресудата беше донесена од огранокот 15 на Револуционерниот суд во Техеран, на чело со Аболкасем Салавати, озлогласен судија познат по изрекувањето строги казни за поединци кои се сметаат за закана за Исламската Република.

На парот му беше одбиено правното застапување во текот на постапката, објави ХРАНА, повикувајќи се на извор близок до семејството на Хагиги.

Иранските власти не го коментираа случајот.

Одлуката доаѓа во време на задушување на властите на повеќемесечните антирежимски протести кои започнаа по смртта на 16 септември при полицискиот притвор на иранската Курдка Махса Амини.

Амини (22) почина набрзо откако беше уапсен од Полицијата за морал во Техеран поради наводно непочитување на строгите правила на режимот за хиџаб.

Протестите, кои брзо ескалираа во повици за соборување на Исламската Република, беа дочекани со насилно задушување од страна на властите, што резултираше со смрт на стотици и апсење на илјадници граѓани.