Иран го обвини Израел пред ОН за нападот со беспилотни летала врз фабриката за муниција во Исфахан

– Иран го обвини Израел пред Обединетите нации (ОН) за напад со беспилотно летало врз фабрика за муниција во градот Исфахан, во близина на локацијата што му припаѓа на Иранскиот центар за вселенски истражувања, кој беше санкциониран од САД за неговата работа на иранската програма за балистички проектили, објави денеска новинската агенција ИСНА.

Нападот се случи во услови на тензии меѓу Иран и Западот поради растечките нуклеарни активности на Техеран, снабдувањето со оружје за Русија, вклучително и дронови со долг дострел Шахед 136, и повеќемесечните антивладини демонстрации кои следеа по смртта на иранско-курдката Махса Амини.

Во писмото до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, иранскиот претставник во ОН, Амир Саид Иравани, рече дека „примарната истрага сугерирала дека Израел е одговорен“ за нападот, за кој Техеран претходно рече дека не предизвикал жртви или дека е направен со сериозна штета.

„Иран го задржува своето легитимно и вродено право да ја брани својата национална безбедност и цврсто да одговори на секоја закана од ционистичкиот режим (Израел) каде и кога ќе смета дека е потребно“, се вели во писмото на Иравани до Гутереш.

Иран во минатото го обвинуваше Израел дека планира напади користејќи тајни агенти на територијата на Иран.

Техеран во јули објави дека уапсил диверзантски тим од курдски милитанти кои работеле за Израел, кои планирале да разнесат „чувствителен“ центар на одбранбената индустрија во Исфахан.

Разговорите меѓу Иран и светските сили за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година се во застој од септември 2023 година.