Историски штрајк во американската автомобилска индустрија

Синдикатот на Обединетите авто-работници (UAW) денеска започна симултани штрајкови во три фабрики во сопственост на Џенерал Моторс, Форд и Крајслер.

Ова го означи почетокот на најамбициозната синдикална акција во американската индустрија во последните децении.

Штрајкот на „Детроит три“ ќе го запре производството на пикапот Ford Bronco, Jeep Wrangler и Chevrolet Colorado, заедно со другите популарни модели, објави Гласот на Америка.

„За прв пат во нашата историја, големата тројка штрајкува заедно“, рече Шон Фејн, претседател на UAV. Фејн ги претстави плановите за штрајк во пренос во живо на Фејсбук, помалку од два часа пред истекот на стариот договор.

„Никој не сака штрајк, но јас го почитувам правото на работниците да ја искористат таа можност во рамките на системот на колективен договор. Ги разбирам фрустрациите на работниците. Компаниите треба да делат рекордна добивка преку рекордни договори за беспилотни летала“, рече Бајден.

Акцијата е кулминација на повеќенеделните судири меѓу Феин и тројца директори на Детроит околу барањата на синдикатот за поголем удел во профитот од камионите со мотори со согорување и посилна безбедност на работното место додека производителите на автомобили се префрлаат на електрични возила.

Раководителите рекоа дека барањата на синдикатот ќе ги направат производителите на автомобили неконкурентни со ривали кои не се формирани во синдикатот. Мери Бара, извршен директор на Џенерал Моторс, изјави за CNBC дека производителот на автомобили ќе продолжи со преговорите, иако е „фрустрирана и разочарана“ од штрајкот, што не би било добро за индустријата.

Ќорсокакот стана политичко прашање, а претседателот Џо Бајден, кој се кандидира за втор мандат следната година, повикува на договор. Штрајковите, во кои учествуваат вкупно 12.700 работници, ќе се одржат во погоните на Форд во Вејн, Мичиген, Џенерал Моторс во Венцвил, Мисури и марката STLAM.MI Jeep на Стелантис во Толедо, Охајо. Ова се клучни капацитети за производство на некои од најпрофитабилните возила на овие компании.

Одговорот на денешниот штрајк беше помал отколку што очекуваа некои аналитичари.

„Ова е повеќе симболичен штрајк отколку навистина штетен“, рече Сем Фиорани, производствен аналитичар во Auto Forecast Solutions, кој додаде дека очекувал повеќе во првиот бран штрајкови. „Ако преговорите не одат во насоката што Фејн ја смета за позитивна, можеме да очекуваме поголем штрајк за една или две недели“, рече тој.

Планираните прекини на работа би можеле да ги ограничат трошоците за UAV, кој има штрајк од 825 милиони долари. Тоа не е многу во споредба со милијардите што производителите на автомобили ги заработија благодарение на огромниот профит од камионите и теренците што ги изградија членовите на UAV.

Целосен штрајк ќе го чини секој погоден производител на автомобили околу 400 до 500 милиони долари неделно загубено производство, проценува Deutsche Bank. Некои од тие загуби може да се надоместат со подоцнежните зголемувања на распоредот на производството, но таа можност се намалува како што штрајкот продолжува.