И БИЛ ГЕЈТС ДОЈДЕ ДА ГО ГЛЕДА НОВАК! Милијардерот претходно го „рибаше“ поради ВАКЦИНАТА: Му се восхитувам на Ѓоковиќ, но…

Бил Гејтс го критикуваше Новак Ѓоковиќ за неговата одлука да не се вакцинира против корона вирусот.

Еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс , пристигна во Мелбурн и беше виден на трибините на „Род Лејвер Арена“ за време на полуфиналниот натпревар меѓу Новак Ѓоковиќ и Томи Пол . Не се знае за кого навива милијардерот, но се претпоставува дека е поблизок со својот сонародник од САД, но тешко дека ќе знаеме бидејќи Гејтс ретко зборува за медиумите. Но, добро е познато дека во претходните две години можеше да го спомене и Новак Ѓоковиќ.

Додека Бил Гејтс силно се залагаше за вакцини против корона вирусот , Новак Ѓоковиќ е еден од ретките спортисти кои не сакаа да се имунизираат против Ковид, па поради тоа пропушти бројни турнири (а можеби и некои повеќе, па дури и беше во голема неволја во Австралија, од која беше депортиран во 2022 година.

„Да се ​​биде вакциниран ѝ помага на заедницата во која живеете. Тие не се совршени во запирање на инфекцијата, но ја намалуваат, па затоа е многу жално кога нечии здравствени проблеми се толку екстремни што не учествуваат во имунизирањето на општеството. инспиративни, доверливи луѓе кои шират такви работи, тогаш е тешко да се добие вакцинацијата на вистинско ниво. Му се восхитувам на Новак за многу работи, но би сакал неговите ставови за вакцинацијата против коронавирусот да не беа такви “, рече Бил Гејтс кога Новак Ѓоковиќ беше на насловните страници по одлуката да не се вакцинира.

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“ е голем љубител на тенисот, а ова не е првпат да го гледаме на грен слем натпреварите, а дали ќе биде таму и во финалето, каде Стефанос Циципас има веќе го направив .