И во уште нешто друго е подобар од Надал: Ѓоковиќ не престанува да го малтретира Шпанецот, сега го победи и во ова

Српскиот тенисер и моментално најдобар светски играч,Новак Ѓоковиќ успеа многу лесно да победи против Томас Ечевери со 2:0 , во сетови 6:3, 6:2 во мечот од второто коло на Мастерсот во Париз, со што се пласираше во следната рунда и дуелот со Талон Гриксспор.

Ѓоковиќ со овој дуел успеа на уште еден начин да го заобиколи Рафаел Надал и донекаде да ја запечати приказната за тоа кој е всушност најдобриот досега (ГОАТ) во светот на тенисот.

Неговиот дуел со Ечеверрија беше 1.289. меч во кариерата на официјални натпревари, оставајќи го зад себе Надал, кој моментално има еден помалку од него (1.288).