„КАДЕ Е МАЈКА МИ“ Потресна сцена во Турција: Девојката спасена по 20 часа во урнатините, еве што прво му кажала на спасувачот

Во текот на ноќта, спасувачите продолжија да бараат преживеани во Турција, на студ, дожд или снег, понекогаш со голи раце, за да го спасат секој можен живот, како седумгодишното девојче кое во правливи пижами излезе од урнатините во Хатај на границата со Сирија, пред новинар на АФП -а, по повеќе од 20 часа хорор.

„Каде е мајка ми?“ му рекла на спасувачот кој ја зел во раце, објави репортер кој бил присутен на местото на настанот.

Лошото време го отежнува спасувањето и ја прави уште поогорчена судбината на преживеаните кои треперат во шатори или импровизирани засолништа. Големиот пад на температурата ги изложува повредените и заробените во урнатините на дополнителен ризик од хипотермија.

Според проценките, во Турција се урнале до пет илјади згради, вклучувајќи ја и болницата во Искендерун. Во земјотресите беа урнати цели станбени блокови. Турција официјално побара помош од своите сојузници во НАТО за справување со последиците од земјотресот, од кои најсилниот беше 7,8 степени според Рихтеровата скала, што се случи вчера во 2:17 часот по средноевропско време.

Според турскиот претседател, 45 земји понудиле помош. Покрај уште еден земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала, вчера во југоисточна Турција се регистрирани дури 185 последователни потреси. Неколку земјотреси беа регистрирани во вторникот вечерта. Најсилниот, со јачина од 5,5 степени, е забележан во 04:13 часот.