Каде е Роман Абрамович по продажбата на Челзи: Рускиот милијардер денес живее сосема поинаку отколку кога беше во фудбалот

Еден од најуспешните сопственици на клуб во историјата на фудбалот, Роман Абрамович, се посвети на сосема поинаков и помирен начин на живот откако беше принуден да го продаде познатиот англиски клуб Челзи.

Абрамович го направи Челзи еден од најдобрите клубови во светот, освои две титули во Лигата на шампионите и го стави клубот високо на мапата на англискиот фудбал меѓу најтрофејните.

Сепак, со почетокот на руската агресија врз Украина и воведувањето санкции во Велика Британија, тој мораше да го продаде клубот минатата година.

Челзи заврши во рацете на новиот сопственик Тод Боели, кој се уште не знае што прави, а Абрамович во тоа време целосно се повлече од светот на фудбалот и живее помирен живот од кога било.

Во текот на летото Абрамович купи имот во Истанбул и имаше информации дека сака да вложи пари во екипа од Турција, но на крајот тоа не се случи.

Според медиумот The Athletic, животот на Абрамович е меѓу Сочи, Истанбул и Тел Авив и дека понекогаш патува во Дубаи, но без да се врати во Велика Британија, каде ги постигна најголемите успеси во светот на фудбалот.

Тој веќе не е заинтересиран за таа работа и „воопшто не продолжува со спортот“ по продажбата на Челзи.

Сепак, во меѓувреме се појавија информации дека Премиер лигата ги истражува трансферите на Вилијан и Самуел Ето, кои пристигнаа во Челзи кога Абрамович беше сопственик на клубот.

Финансиските трансакции поврзани со потпишувањето на договорот се спорни и не е невозможно Русинот да е на крајот одговорен.

„Овие контроверзни тврдења датираат од претходната сопственост на клубот. Тие се однесуваат на работи контролирани од поранешниот сопственик на клубот и не се однесуваат на ниту едно лице кое моментално е вработено“, се вели во соопштението на Челзи.

Се сеќаваме дека Абрамович мораше да го продаде Челзи, а Боели стана сопственик на клубот на 30 мај минатата година.

Тој тесно го однесе клубот во Лигата на шампионите во неговата прва сезона, но не успеа да го стори тоа следната сезона. Малку е веројатно дека тоа ќе биде случај годинава.