КАКО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО СКРШИ ВИКТОР ОРБАН – Џорџија Мелони го покани во луксузен хотел, а таму поминале само еден час…

Токму кога помисли дека е надвор, тие го повлекоа внатре“ – со цитат од култниот филм „Кум III“ започнува написот на угледниот весник Politico за „здробењето“ на отпорот на Виктор Орбан кон пактот за помош на Украина.

Потребна беше повеќемесечна офанзива за да проработи шармот на премиерката на ИталијаЏорџија Мелони и мало „лигавење“ од Французите за премиерот на УнгаријаВиктор Орбан, да се согласи да гласа за пакетот помош од 50 милијарди евра за Украинапишува Politico.

Џорџија Мелони разговарала со Виктор Орбан поради нивната долгогодишна врска, тврдат двајца неименувани дипломати од земји кои не ги делат нејзините екстремно десничарски политички ставови.

Таа неколку пати се обиде да биде врската меѓу него и другите лидери и се чини дека овој пат успеа“, изјавил еден од дипломатите.

Одлуката – донесена на Самитот во Брисел во четвртокот – беше клучна за лидерите на ЕУ кои сакаа да покажат поддршка за Украина, додека демонстрираа дека се способни да го контролираат унгарскиот бунт. Виктор Орбан постојано се закануваше дека ќе користи тактичко вето за низа европски прашања за да извлече пари од ЕУ.

Лидерите на ЕУ ја објавија значајната пресвртница во време кога американската помош за Украина е во застој во Конгресот со месеци, а на Украина и требаше витална парична инјекција во нејзината стагнантна војна со Русија.

Ова испраќа важен сигнал и до САД“, порачал премиерот на ШведскаУлф Кристерсон, во собата на лидерите откако го постигнаа договорот, според двајца функционери запознаени со дискусијата, на кои, како и другите во овој напис на Politico, им била дадена анонимност.

Упатувајќи се на состанокот во четврток, лидерите истакнаа дека иако е можен договор без Унгарија, тие со тоа ќе и сигнализираат на Русија недостаток на европско единство.

Денес има само едно шоу во градот и тоа ги вклучува сите 27“, изјави премиерот на ХоландијаМарк Руте, во четвртокот наутро пред објавувањето на договорот.

Луѓе блиски до Џорџија Мелони рекоа дека таа ја започнала својата дипломатска работа пред неколку месеци, со разговори и состаноци на различни министри и официјални претставници, дури и пред 27-те лидери да не постигнат договор за помош за Украина во декември, бидејќи Виктор Орбан нема да ја поддржи одлуката.

И во средата навечер, делегациите работеа до доцна во ноќта за да обезбедат успех со Виктор Орбан. Џорџија Мелони ги засили своите напори оваа недела, разговарајќи со Виктор Орбан по телефон и средба со него во луксузниот бриселски хотел „Amigo“ и уште една средба во четвртокот наутро пред почетокот на состанокот.

Во средата вечерта, претседателот на ФранцијаЕмануел Макрон, исто така, се сретна со Виктор Орбан, откако помина неколку недели фокусирани на градење мостови со него. На почетокот на овој месец, тој се обиде да го придобие унгарскиот лидер за време на ручекот во Елисејската палата. За време на тој ручек, Емануел Макрон побарал од Виктор Орбан да ја претстави својата визија за тоа како подобро да се интегрираат источните земји на ЕУ.

Емануел Макрон одигра клучна улога во овие преговори, нагласија Французите, а овој став го повторија и нефранцуските официјални лица.

Тој никогаш не сакаше да го антагонизира Виктор Орбан, сакаше да го придобие. Тоа е пристап кој се исплати денес“, изјави близок човек до претседателот на Франција.

Овие шарм офанзиви му дозволија на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, да го започне Самитот со објавување на долгоочекуваниот договор“, рекол еден функционер запознаен со дискусијата во просторијата.

Шарл Мишел ги прескокна формалностите, брзо изложувајќи ги деталите од договорот со Виктор Орбан, на што ниту еден од лидерите не се спротивставил, вклучително и мали отстапки за Унгарија.

Годишна дебата за пакетот помош и ако е потребно преглед за две години ќе му овозможи на Виктор Орбан да го спаси лицето дома“, смета еден дипломат на ЕУ.

Унгарија наскоро го претстави исходот како победа за Будимпешта. Политичкиот директор на Виктор ОрбанБалаш Орбан – кој не е поврзан со унгарскиот премиер – тврди дека Будимпешта го добила она што го сакала од Самитот.

На крајот на првата година, за помошта за Украина мора повторно да се преговара, а на крајот на втората година, целото прашање ќе се преиспита во контекст на Буџетот на ЕУ за следниот период“, напиша Балаш Орбан во објава на социјалните мрежи.

Претседателката на Европската комисијаУрсула фон дер Лајен, нагласи дека на Виктор Орбан не му се дадени дополнителни отстапки, а истото го направи и германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата по Самитот.

Уште поважно од победата во Будимпешта беше додавањето реченица во текстот што се однесува на претходните заклучоци од Самитот, кои гарантираат дека начинот на кој Европската комисија го оценува владеењето на правото во Унгарија е фер и објективен.

Ова беше направено за да се врати длабоката недоверба што Будимпешта ја има кон Европската комисија во однос на исплата на пари на Унгарија.

Виктор Орбан доби обврска да биде третиран фер“, тврди еден дипломат од ЕУ.

Дипломатите и официјалните лица велат дека Виктор Орбан едноставно морал да попушти за да избегне голема политичка криза. И пред објавата во четврток, лидерите не се срамат да и покажат на Унгарија кој е главен.

На Унгарија и треба Европа. Треба да види и што добива Унгарија со припадноста кон Европа“, кажа премиерката на ЕстонијаКаја Калас, влегувајќи на состанокот, пишува Politico.