Како што се загреваат врските, Ердоган вели дека Грција можеби ќе може да има корист од турската електрана

Турција размислува да и дозволи на соседна Грција да има корист од нуклеарната централа што планира да ја изгради во близина на нејзиниот брег на Црното Море, изјави во петокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган ги даде коментарите на неговото враќање од посетата на Атина во четвртокот, каде што долгогодишните регионални ривали Грција и Турција презедоа значителни чекори кон подобрување на нивните проблематични врски.

„Ние се стремиме да ја развиеме и прошириме соработката со Грција не само во областа на енергетиката, туку и во сите области, вклучително и нуклеарната енергија“, изјави Ердоган пред група новинари при неговиот лет назад. „На пример, можеме да и обезбедиме на Грција можност (да има корист) од енергијата од нашата нуклеарна централа што ќе биде изградена во Синоп (провинција).

Неговите коментари беа објавени од државниот Анадолу и другите медиуми во петокот.

За време на посетата на Ердоган во четвртокот, Грција и Турција потпишаа повеќе од дузина договори за соработка во трговијата, енергијата и образованието и објавија патоказ за идни консултации на високо ниво со цел да се избегнат кризи.

Ердоган отпатува во Грција ветувајќи дека ќе го следи пристапот „победник“ што може да ги постави темелите за поширока соработка.

„Верувам дека мојата посета, која се одржа во многу позитивна атмосфера, ќе отвори нова страница во односите меѓу Турција и Грција“, рече Ердоган.

Долготрајните спорови трипати во изминатите 50 години ги доведоа Атина и Анкара на работ на војна.

Последното разгорување се случи во 2020 година, кога бродовите на грчката и турската морнарица се засенија еден со друг во источниот Медитеран поради спорот за поморските граници и правата за истражување на ресурсите.

Ердоган беше цитиран како рече дека верува дека е можно правично споделување на природните ресурси во источниот Медитеран „се додека ги изградиме основите што ќе го осигураат тоа, изработиме патоказ и не дозволуваме провокации“.