Калин Ивановски продолжи да напредува на АТП листата

 Големата надеж на македонскиот тенис, Калин Ивановски, продолжи да се искачува на светската АТП листа и на најновото рангирање се наоѓа на 478 место.

За 18-годишниот Ивановски ова е најдобар ранкинг во кариерата и скок од 16 места во споредба со минатата недела.

Ивановски со 84 бодови е втора недела меѓу 500 најдобри тенисери во светот, откако минатиот понеделник за прв пат во кариерата беше рангиран на 494 место.