Калифорниската државна барница се обидува да ја повлече лиценцата на сојузникот на Трамп, Џон Истман за изборниот заговор во 2020 година

0

Адвокатската комора на Калифорнија во четвртокот го обвини Џон Истман, адвокат во тесна соработка со поранешниот претседател Доналд Трамп , со 11 дисциплински обвиненија поврзани со неговата наводна шема да ја поништи победата на претседателот Џо Бајден на изборите во 2020 година.

Канцеларијата на главниот судски советник Џорџ Кардона има намера да побара ослободување од Истман, се вели во соопштението за печатот од Државната адвокатска комора на Калифорнија.

Истман е обвинет за давање лажни изјави за наводен изборен фалсификат, вклучително и за време на собирот „стоп за крадење“ пред Белата куќа на 6 јануари 2021 година. Забелешките на Истман „придонесоа“ за испровоцирање на толпата навивачи на Трамп да упаднат во американскиот Капитол во наредба да се блокира Конгресот да ја потврди изборната победа на Бајден, тврди државната адвокатура.

Адвокатскиот тим на Истман ги нарече дисциплинските обвиненија против Истман „дел од националните напори да се искористи процесот на дисциплина на адвокатурата за казнување на адвокатите кои се спротивставија на сегашната администрација на последните претседателски избори“.

„Др. Џон Истман, го оспорува „секој аспект“ на тужбата што е поднесена против него од Државната адвокатура, која целосно се заснова на неговата улога како советник на поранешниот претседател на САД по изборите во 2020 година“, адвокатот на Истман, Рандал А. Милер, се вели во соопштението за медиумите.

Истман беше правен архитект на еден од неколкуте обиди да се поништи загубата на Трамп од Бајден. Истман подготви документи за унапредување на сомнителната правна теорија дека тогашниот потпретседател Мајк Пенс има моќ еднострано да одбие да ги потврди гласовите на Изборниот колеџ за Бајден од клучните држави.

Пенс, кој претседаваше со напорите на Конгресот да ја потврди победата на Бајден на 6 јануари 2021 година, одби да продолжи со тој план, и покрај притисокот од Трамп.

Истман не одговори веднаш на барањата на CNBC за коментар.

Во известувањето за обвиненијата против Истман се вели дека неговите предложени стратегии „не биле поддржани со закон, засновани на лажни и погрешни тврдења за фактите и дизајнирани со цел да го задржат Трамп на функцијата“.

Истман, наводно, „ја прекршил оваа должност во унапредување на обидот да се узурпира волјата на американскиот народ и да се отфрлат изборните резултати за највисоката функција во земјата“, рече Кардона во соопштението за печатот.

Адвокатот „мора да биде повикан на одговорност“, рече Кардона.

Истман, кој е примен да се занимава со адвокатура во Калифорнија од 1997 година, „ги прекршил своите обврски како адвокат“ со промовирање на наводи за изборна измама за кои знаел или требало да знае дека се лажни, се наведува во документот за наплата од 35 страници.

Тој, исто така, е обвинет за унапредување на правниот поглед на овластувањата на Пенс „што ниту еден разумен адвокат со експертиза во уставното или изборното право не би заклучил дека потпретседателот бил законски овластен да ги преземе“.

Истман беше истакнат во јавните презентации на докази собрани од избраната комисија на Претставничкиот дом што ги истражува немирите во Капитол. Комитетот гласаше за упатување на Трамп до Министерството за правда за кривична истрага пред да ја заврши истрагата кон крајот на минатата година.