Касемиро и Фернандеш би можеле да ја продолжат кариерата во Саудиска Арабија

 Клубови од првенството на Саудиска Арабија покажуваат интерес за играчите на Манчестер јунајтед, Касемиро и Бруно Фернандеш, пишува „The Telegraph“.

Според британскиот медиум, претставниците на Касемиро веќе започнале преговори со клубовите од саудиската Про лига. Во Манчестер се подготвени да ја завршат зделката на почетокот на летниот преоден рок. Покрај тоа, клубот нема да инсистира на заминување на Бразилецот доколку тој изрази желба да продолжи да игра за „црвените ѓаволи“.

Во случајот со Фернандеш, раководството на Манчестер јунајтед е подготвено да преговара само доколку добие исклучителна понуда. Клубот го смета Португалецот за најважен играч на теренот.

Оваа сезона во Премиер лигата, 32-годишниот Касемиро настапи на 23 натпревари, на кои постигна еден гол и имаше две асистенции. Актуелниот договор на Бразилецот е со важност до летото 2026 година.

Дваесет и деветгодишниот Фернандеш има одиграно 33 натпревари во англиското првенство, на кои успеа да постигне десет гола и седум асистенции. Договорот на Португалецот со „црвените ѓаволи“ е до крајот на сезоната 2025/26.