КАСAРНАTA НА КБС ВО ПЛАМЕН: Голем пожар ја зафати воената база на западот на Косово и Метохија

0

Голем пожар денеска избувна во касарната на таканаречените косовски безбедносни сили во Исток.

Локалните медиуми на албански јазик јавуваат дека пожарот избувнал околу 11.30 часот во касарната „Војници на НАТО“ во монтажниот објект наследен од шпанскиот КФОР, кој наводно бил изграден по конфликтот во Косово.

– Пожарот брзо се прошири поради лесно запалливиот материјал и самата зграда. Веднаш реагирале единиците на КБС, како и пожарникарите од општините Исток, Клина и Пеќ, кои успеале да го локализираат пожарот за да не се прошири на другите објекти во околината, а по неколку часа пожарот бил целосно изгаснат – Се наведува во соопштението на КБС .

Се додава дека во пожарот нема повредени , само материјална штета.

Џеват Демај, директор на општинската служба за итни случаи, за РТК изјави дека пожарот зафатил магацин со површина од околу 500 метри квадратни, а причината за пожарот се уште не е позната.