Килијан Мбапе вети дека ќе им помогне на жртвите од земјотресот во Турција во секоја прилика

Француската фудбалска ѕвезда учествува во кампањата за собирање средства „рамо до рамо“, организирана од турското Министерство за млади и спорт.

Француската фудбалска ѕвезда на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе во средата вети дека ќе даде се од себе за да им помогне на жртвите од земјотресот во Турција.

„Голема трагедија во Турција. Фудбалската заедница на светот ќе се собере и ќе ја поддржи Турција. Оваа помош е важна за мене. Извонредна должност“, рече тој на настанот за емитување за да се соберат донации за преживеаните од двајцата спротивставени земјотреси на почетокот на минатиот месец.

Тој на Твитер објави и емоџи со турско знаме и молитва за Турција.

„Прво, се разбира, соништата на луѓето и децата се многу важни. Мислам дека можеме да ја вратиме насмевката на многу деца“, рече Мбапе, изразувајќи ја својата гордост што е дел од кампањата за собирање средства.

24-годишниот фудбалер му се приклучи на ПСЖ од Монако во 2017 година за да освои четири титули во француската Лига 1 со неговиот сегашен клуб. Тој е, исто така, победник на Светскиот куп на ФИФА во 2018 година со Франција.

Тој говореше за кампањата за помош „рамо до рамо“, емитувана во живо на многу спортски канали организирани од Министерството за млади и спорт на Турција, Турската фудбалска федерација, Фондацијата на Здружението на клубови од Суперлигата и beIN Media Group.

Покрај ТВ каналите поврзани со beIN, програмата во живо ја емитуваа турските радиодифузери A Sports, Sportstv, D Smart Sports, S Sport, Tivibu Sports, TRT Spor, TV8 и Club телевизиите, TRT Radio, Radio Gol, Radyospor и League Radyo, како и многу дигитални медиумски канали се емитуваат во живо.

Повеќе од 45.000 луѓе загинаа во земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во Кахраманмарас и погодија 10 други провинции, како и на 6 февруари – Хатај, Газиантеп, Адијаман, Малатија, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Санлиурфа и Ел .