Кина ги повика САД да престанат со провокативните потези во Јужното Кинеско Море

0

Кина во средата соопшти дека американски авион за набљудување RC-135 намерно влегол во кинеската воена обука во Јужното Кинеско Море на 26 мај за да изврши извидување.

Кина испрати авиони да го придружуваат и надгледуваат американскиот авион во согласност со законите и прописите, изјави во средата Џанг Нандонг, портпарол на Јужната команда на Народноослободителната војска.

Одговорот дојде откако САД неодамна ја обвинија Кина за „непотребно агресивен“ маневар во близина на американски воен авион над Јужното Кинеско Море во меѓународниот воздушен простор, што според кинескиот портпарол е целосно непочитување на фактите и обид да се измами меѓународната јавен.

„Силно апелираме до американската страна ефективно да ги ограничи акциите на своите сили на линијата на фронтот во море и во воздух и строго да се придржува до меѓународното право и договорите за спречување на воздушни и поморски несреќи; во спротивно, сите последици што произлегува од ова ќе биде на товар на американската страна“, предупреди портпаролот.

Кинеската војска е секогаш во состојба на готовност и решително ќе го брани националниот суверенитет и безбедност на Кина, како и мирот и стабилноста во Јужното Кинеско Море, додаде портпаролот.

Кинеското Министерство за надворешни работи претходно денеска ги нарече провокативните и опасни потези на САД основната причина за проблемите со поморската безбедност, бидејќи САД често испраќаа авиони и бродови да вршат извидување во близина на Кина.

„САД треба веднаш да престанат со ваквите опасни акти на провокација. Ќе продолжиме да ги преземаме неопходните мерки за цврсто да го заштитиме нашиот суверенитет и безбедност“, рече портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг.