КИНА ГО МИНИРА КЛУЧНИОТ ПРОЕКТ НА ПУТИН? Нервозата расте во Москва, изградбата на најпотребниот гасовод Силата на Сибир СЕУШТЕ НЕИЗВЕСНА

0

Рускиот премиер Михаил Мишустин оваа недела ја остави Кина без „пленот“ што Москва долго го посакуваше – јасната посветеност на Пекинг за изградбата на гасоводот Моќта на Сибир 2, голем проект што ќе ги трансформира енергетските текови низ азискиот континент. Проектот беше замислен пред повеќе од десет години за да и помогне на Русија „да се сврти кон исток“ – гасоводот низ Монголија до Кина ќе биде начин да се диверзифицира трговијата со гас, да се зголемат приходите и да се зголеми дипломатската моќ на Кремљ.

вентил, гасовод, гас

Тој проект, првично наречен „Алтај“, по планинскиот регион на јужен Сибир, стана уште поважен, а неговата реализација уште поважна по почетокот на руската инвазија на Украина, бидејќи Москва сега бара нови пазари за гасот што отиде во Европа пред Кремљ да воведе невидени западни санкции, пишува Јутарњи лист.

Проблемот за Москва е што Пекинг – кој стана нејзин клучен руски економски партнер од почетокот на инвазијата на Украина – се чини дека не брза да влезе во проектот. Тоа е воздржаност за која аналитичарите велат дека јасно покажува колку е ослабена преговарачката моќ на Москва за време на војната во односите со економски помоќниот сосед, како што пишува Фајненшл тајмс.

Друг руски гасовод, Power of Siberia, беше пуштен во употреба во 2019 година и се очекува да го достигне својот максимален капацитет од 38 милијарди кубни метри годишно до 2024 година. Но, овој гасовод се потпира на развојот на нови „полиња за гас“ во источен Сибир, од кои енергетскиот производ никогаш не бил испратен во Европа, што го направило помалку корисен за стратегијата за диверзификација на Кремљ.

Барањето алтернатива е единствената руска опција

Спротивно на тоа, гасоводот Моќта на Сибир 2 би ја снабдувал Кина со гас од североисточниот полуостров Јамал, кој историски е европски пазар, преку неколку цевководи, вклучувајќи го и Северен тек, низ кој гасот престана да тече минатата година поради санкциите наметнати од европските земји. потоа беше уништен во саботажа. Барањето алтернатива од стратешки избор за Русија стана нејзина единствена опција.

гасовод, електрана

„Пекинг има историја на застој во преговорите со цел да се постигне подобар договор – ова беше случај кога се преговараше за „Моќта на Сибир 1““, рече Алица Бацулска, експерт за кинеска политика во Европскиот совет за надворешни односи.

„Бидејќи руската агресија против Украина се претвори во долготрајна војна, Пекинг верува дека неговата преговарачка позиција во однос на Москва може само да зајакне“, додаде тој.

Одложувањето може да и овозможи на Кина да обезбеди пониска цена за гасот што ќе го добие преку гасоводот, вели Бачулска.

Кинеско-руските преговори за гасоводот се интензивираа во месеците пред почетокот на војната. За време на Олимпијадата во Пекинг, Владимир Путин и Си Џинпинг потпишаа 25-годишен договор за далечната источна рута и „дефинитивно разговараа за моќта на Сибир 2“, според Татјана Митрова, истражувач во Центарот за глобална енергетска политика на Универзитетот Колумбија.

Но, оттогаш, додека Русија постојано ја нагласуваше својата подготвеност да го започне проектот, Пекинг во исто време неверојатно молчи. За време на посетата на Кремљ во март, Кси го заобиколи прашањето за Моќта на Сибир 2, додека Путин зборуваше за планот како да е завршена работа, велејќи дека „практично сите параметри… се подготвени“.

Продлабочувањето на партнерството е прашање на време?

Внимателно да не стане премногу зависна од ниту еден добавувач, Кина беше многу активна во обезбедувањето договори за природен гас за поголеми количини отколку што навистина ѝ се потребни, објаснува Гергели Молнар, бизнис аналитичар за гас во Меѓународната агенција за енергија.

Кина се потпира на Русија за нешто повеќе од пет проценти од снабдувањето со гас, посочува тој.

Заедно со планираното зголемување на снабдувањето преку постоечките рути од Русија, договорот „Моќта на Сибир 2“ ќе го зголеми тој удел на околу 20 проценти до почетокот на 2030-тите.

гасовод

Кина ќе има корист од гасоводот. Нејзината намера е да ги диверзифицира изворите на енергија на земјата, особено копнените испораки од Русија и Централна Азија, што би било побезбедно од морските патишта во случај на геополитички или воени тензии со Западот.

„Побезбедно е да се транспортира гас преку Русија, по копно, во споредба со далечниот Блиски Исток“, истакнува Лин Бокинг, директор на Кинескиот институт за студии за енергетска политика.

Иако има одредени геополитички компликации во преговорите за договор во контекст на војната во Украина, некои упатени во кинеската политика сметаат дека продлабочувањето на енергетското партнерство со Русија е само прашање на време.

„Никој не треба да очекува дека Кина навистина треба да го прекине пристапот до руската нафта и гас“, рече Виктор Гао, потпретседател на Центарот за Кина и глобализација со седиште во Пекинг.

„Оваа трговија е нормална, тоа е мирна трговија.

Тој наведува дека огромната енергетска трговија меѓу Русија и Кина на крајот ќе доведе до реконфигурација на снабдувањето со нафта и гас во светот и дека, како што вели, „Западот не треба да биде изненаден од тоа“.

За Русија, изградбата на Моќта на Сибир 2 е единствениот начин да се надомести барем дел од изгубениот пазар на ЕУ.

Но, најголемиот дел од гасот произведен на полуостровот Јамал отишол на тој пазар. Но, тоа исто така значи дека сега нема посебен поттик за Кина да се согласи на нов гасовод.

Надомест за загуба во Европа е недостижен

Во меѓувреме, Кина беше исто така зафатена со развој на други копнени патишта за снабдување. На самитот со земјите од Централна Азија минатата недела, Кси се залагаше за изградба на т.н гасоводот Линија Д, кој би бил четврти кинески гасовод во регионот низ кој би течел гас од Туркменистан.

Околу 35 милијарди кубни метри гас беа извезени од Туркменистан во Кина преку три гасоводи минатата година, во споредба со 16 милијарди кубни метри испратени од Русија преку Силата на Сибир. Дури и со гасоводот Моќта на Сибир 2, Русија не би можела да го надомести тоа што е со прекинот на испораките за Европа. Затоа и цената на тој гас би била пониска. Гасот испратен преку гасоводот Моќта на Сибир – според условите постигнати кога преговарачката позиција на Русија беше многу посилна – има цена значително пониска од поранешната цена на европскиот пазар.

Газпром, Гаспром

Сергеј Вакуленко, поранешен директор за стратегија во рускиот енергетски гигант Газпром, вели дека Русија не успева да ја израмни дури ни цената што Кина ја плаќа за увоз на гасоводи од други добавувачи. Со оглед на тие фактори, гасоводот Моќта на Сибир 2 ќе му донесе на Гаспром околу 12 милијарди долари годишно, од кои државата би заработувала околу 4,6 милијарди долари преку царински давачки и даноци, рече Роналд Смит, висок аналитичар за нафта и гас во инвестициската компанија BCS Global. .

Оваа сума, што е еквивалентна на помалку од половина од просечните месечни приходи од енергетиката на Русија во 2023 година, веројатно нема да ја задоволи Москва.

Но, Кремљ е очаен за дополнителни приходи бидејќи неговиот буџетски дефицит и трошоците за војна растат, а продажбата на гас во Европа опаѓа.

Овој гас нема каде да оди“, заклучи Татјана Митрова.