Кина: Независноста на Тајван значи војна

 – „Независноста на Тајван“ значи војна, предупреди денес кинеското Министерство за одбрана, објавија државните медиуми.

„Поделбата не носи мир“, рече портпаролот на Министерството, Ву Чиан, мислејќи на одвојувањето на Тајван од континентална Кина.

Неговите коментари дојдоа непосредно пред големите воени вежби на Кина околу Тајван минатата недела по инаугурацијата на Вилијам Лаи Чинг-те за претседател на островската држава што Пекинг ја смета за своја.

Ву рече дека Народноослободителната армија (ПЛА) е „целосно подготвена и останува во готовност“.

„Ќе преземеме решителни активности за да ги уништиме сите сепаратистички обиди за ‘независност на Тајван’ и да спречиме какво било странско мешање“, рече Ву како одговор на претседателскиот говор на Лаи, кој Пекинг го смета за „сепаратистички“.

„Тајван е дел од Кина. Како да се реши прашањето на Тајван е прашање на 1,4 милијарди Кинези, а не нешто во кое САД треба да се мешаат“, рече Ву, критикувајќи ја „загриженоста“ на американскиот Стејт департмент за воените вежби.

Ву, исто така, ги критикуваше САД поради „лажниот наратив“ околу слободата на навигација.

„Тоа е лажен наратив. Има огромна разлика помеѓу навигацијата и прекршувањето и помеѓу слободата и доброволноста“, рече Ву.

Тој реагираше на Извештајот за слободата на навигација на Министерството за одбрана на САД за 2023 година.

„Ние цврсто стоиме против ‘намерното прекршување’ и ѝ се спротивставуваме на секоја земја што спроведува незаконски провокации во име на ‘слободата на навигација’ за да им наштети на суверенитетот и безбедноста на крајбрежните земји и да ги поткопа регионалниот мир и стабилност“, додаде Ву.

САД и нивните сојузници рутински летаат и пловат со воени авиони и воени бродови во спорното Јужно Кинеско Море, како и во и над Тајванскиот Теснец под превезот на слободата на навигација во меѓународниот воздушен простор и води.

Пекинг се спротивстави на таквите активности и како одговор леташе и пловеше со свои воени авиони и воени бродови.

– Соработка со Русија

Во врска со билатералната воена соработка со Русија, Ву рече дека двете страни „понатаму ќе ги продлабочат меѓусебната доверба и соработката, ќе го прошират обемот на заеднички вежби и редовно ќе одржуваат заеднички поморски и воздушни патроли“.

Реагирајќи на обвинувањата на САД за снабдување со хардвер на воено ниво на Москва, Ву тврди дека Пекинг „секогаш усвојува претпазлив и одговорен однос кон извозот на воени производи и строго управува со извозот на артикли за двојна употреба“.

Осврнувајќи се на американското распоредување на ракетен систем со среден дострел на Филипини, Ву рече: „Оние што ќе поканат волци во куќата ќе бидат каснати.“

САД користеа филипински воени бази за своите операции во регионот.

Во меѓувреме, Ву рече дека морнарицата на ПЛА ќе ја прати фрегатата Ксуанг во Нигерија на мултилатерална заедничка вежба.

Вежбата ќе се води околу борбата против пиратеријата и кражбата на нафта.