Кина предупредува на „конфликт“ доколку САД не го сменат пристапот

Министерот за надворешни работи Чин Ганг вели дека САД се вклучиле во „злонамерна конфронтација“ наместо фер конкуренција со Пекинг.

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг ги обвини САД за зголемените тензии меѓу Вашингтон и Пекинг и рече дека доколку САД не го сменат курсот, никакви превентивни мерки не можат да спречат конфликт.

Соединетите Американски Држави се ангажираа во потиснување и задржување на Кина, а не во фер конкуренција и таквите провокации не можат да се толерираат бесконечно, изјави Кин за новинарите на конференцијата во Пекинг на маргините на годишниот состанок на парламентот.

„Перцепцијата и ставовите на САД за Кина се сериозно искривени“, рече Чин, додавајќи дека Вашингтон „ја смета Кина за главен ривал и геополитички предизвик“.

САД, продолжи тој, секогаш зборуваат за светски поредок заснован на правила, но потоа не ги следат тие правила, рече тој, користејќи го примерот на двајца спортисти на трка каде што „едната страна, наместо да се фокусира на давање се од себе, секогаш е обидувајќи се да го сопне другиот тркач“.

„Тоа не е фер натпревар, туку злонамерна конфронтација и прекршување“, рече тој.

Министерот за надворешни работи, исто така, истакна дека САД велат дека поставуваат заштитни бариери за да се осигураат дека нема конфликт со Кина, но во пракса тоа значи дека Пекинг не треба да одговара со зборови или дела кога е оцрнет или нападнат, рече тој.

„Тоа е едноставно невозможно“, рече Чин.

„Доколку Соединетите Држави не притиснат на сопирачките и продолжат да се движат по погрешен пат, ниту една количина на заштитни огради не може да спречи лизгање, што ќе стане конфликт, а кој ќе ги сноси катастрофалните последици?

Коментарите на министерот за надворешни работи дојдоа откако кинескиот претседател Си Џинпинг го осуди, како што рече, „потиснувањето на Кина“ од страна на САД во говорот пред делегатите кои присуствуваа на годишната седница на кинескиот парламент во понеделникот.

„Западните земји предводени од Соединетите држави извршија сеопфатно задржување, опкружување и потиснување на Кина, што донесе сериозни и невидени предизвици за развојот на нашата земја“, рече Кси, објави државната новинска агенција Ксинхуа доцна во понеделникот.

Кси рече дека Кина мора „да има храброст да се бори бидејќи земјата се соочува со длабоки и сложени промени во домашната и меѓународната средина“.

Односите меѓу Пекинг и Вашингтон станаа сè позатегнати во последниве години поради трговијата, човековите права и Тајван.

Односите беа дополнително затегнати минатиот месец кога Соединетите Држави соборија кинески балон за кој рекоа дека се користел за надзор, нешто што Пекинг силно го негираше.

Инцидентот со балон го натера американскиот државен секретар Антони Блинкен да го одложи дипломатското патување во Пекинг за средба на која ќе се разговара за низа неодложни прашања.