Кина ќе издава визи за влез во земјата во сите категории

0

„Одлуката е донесена за дополнително олеснување на прекуграничното патување“, објави кинеското Министерство за надворешни работи.

Кина денес објави дека од среда ќе продолжи да издава визи за странци во сите категории, јавува Анадолу.

„Одлуката е донесена за дополнително олеснување на прекуграничното патување“, објави државната новинска агенција Синхуа, цитирајќи го Министерството за надворешни работи на земјата.

Пекинг ја напушти својата драконска политика на нулта стапка на Ковид-19 во декември минатата година, а во јануари го укина условот за изолација за патниците по пристигнувањето во Кина.