КИНЕСКИ СПАСУВАЧИ ПОД РУШЕВИНИТЕ СПАСИЛЕ БРЕМЕНА ЖЕНА: Три дена по земјотресот ја откриле жива!

Кинеските и локалните спасувачки тимови во четвртокот извлекоа бремена жена затрупана под урнатините на урната зграда во јужниот турски град Антакија, три дена по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,7 степени и последователни потреси што ја потресоа таа земја и северна Сирија.

Низ јужна Турција, луѓето бараа привремено засолниште и храна во студеното зимско време и чекаа во агонија покрај купишта урнатини каде што семејството и пријателите можеби сè уште лежат закопани.

Бројот на загинати во Турција се искачи на 14.351.

Кинески спасувачки тим од 82 члена, вклучително и специјалисти за потрага и спасување и медицински третман, побрзаа во еден од најтешко погодените региони во Турција штом слета на меѓународниот аеродром во Адана во средата.

По пристигнувањето на местото на настанот, кинеските спасувачи веднаш им се придружија на нивните турски партнери во спроведувањето на планот за спасување и ја спасија жената, изјави Жао Јанг, заменик лидер на кинескиот спасувачки тим.

Тимот испратен од кинеската влада беше придружуван од неколку кинески цивилни тимови подготвени да се приклучат на меѓународните напори за спасување.

Првата група од тимот на Blue Sky Rescue (BSR), професионална непрофитна организација за пребарување и спасување, пристигна во Турција во средата.

Многумина од 50-члениот тим имаат меѓународно искуство за спасување.