Кличко: Експлозии во главниот град на Украина

– Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев, главниот град на Украина, изјави дека во градот имало експлозии.

На социјалните мрежи Кличко објави дека ова утро во Киев се слушале експлозии.

Началникот на воената управа на Киев, Сергеј Попко, изјави дека руската војска извршила напад на Киев со беспилотни летала од типот „Шахед“.

Наведувајќи дека овие беспилотни летала се уништени во воздух, Попко рече дека сѐ уште немаат информации за евентуално повредени граѓани или за предизвикана материјална штета.

Попко додаде дека руските сили извршиле воздушни напади на Одеса.