Ковачевски: Нема алтернатива во соработката за безбедносни прашања

Северна Македонија има јасна позиција во својата надворешна политика и нема алтернатива во меѓународната соработка во однос на безбедносните прашања, изјави премиерот Димитар Ковачевски за МИА во Минхен, каде што учествува на 59. Минхенска безбедносна конференција.

Премиерот објасни дека Северна Македонија е земја која учествува во мировните мисии на НАТО, но и на ОН и во исто време води со ОБСЕ, споменувајќи го овде мотото на нашето раководство со Организацијата дека сме фокусирани на луѓето и на нивната заштита и безбедност.

„Тоа се гледа и од нашите приоритети, каде клучен приоритет е Украина, но и сите други области каде што има потреба од напредок на мирот и безбедноста“, изјави Ковачевски.

Како што јави дописникот на МИА од Минхен, премиерот нагласува дека овогодинешната Минхенска конференција доаѓа во исклучително важен момент, а нејзините клучни теми ќе бидат безбедноста во Европа во светло на војната што се случува во Украина.

Премиерот Ковачевски попладнево ќе учествува на панел дискусија во рамки на Конференцијата посветена на безбедноста на Западен Балкан и важноста на процесот на европска интеграција на регионот.

Тој напомена дека на панелот се очекува да се разговара за безбедноста на Западен Балкан, но и за поважни теми, како што се сајбер енергетската безбедност, заштита од хакерски напади и унапредување на регионалната соработка, со цел да се обезбеди најголема заштита и државите и нивните граѓани.

Првата билатерална средба на Ковачевски на маргините на Конференцијата е со српскиот претседател Александар Вучиќ, а предвидена е средба и со естонската премиерка Каја Калас и со некои други учесници на форумот.

„Првата средба е со претседателот на Србија, Вучиќ, бидејќи всушност постои регионален предизвик кој Србија и Косово го надминуваат заедно, со посредство на ЕУ и САД. Средбата со премиерот на Естонија е важна, бидејќи заедно со нив работиме на дигитализација на државата, особено за воспоставување на електронската лична карта, која започна кај нас и каде главните резултати се од Естонија, како еден од најнапредните држави. Има и низа други средби со премиери и претседатели на други држави, со кои ќе разговараме на овие теми“, рече премиерот Ковачевски во изјава за МИА.

На конференцијата Ковачевски ја предводи владината делегација во која е и вицепремиерот одговорен за европски прашања Бојан Маричиќ, додека шеф на ОБСЕ е министерот за надворешни работи Бујар Османи.

На 59-тото издание на Минхенската безбедносна конференција учествуваат повеќе од 450 носители на одлуки на високо ниво и истакнати светски лидери, вклучувајќи шефови на држави, министри, шефови на меѓународни и невладини организации, како и лидери на бизнис и граѓанско општество. . Во фокусот на овогодинешната конференција во Минхен, која се одржува од 17 февруари до утре, е преструктуирањето на светот, предизвикано главно од воената агресија на Русија врз Украина.