Ковачевски ја поздравува средбата Курти-Вучиќ во Скопје

0

Премиерот Димитар Ковачевски е подготвен да биде домаќин на средбата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Косово, Албин Курти во рамките на преговорите меѓу Белград и Приштина, кои би се одржале под покровителство на ЕУ и САД на 18 март во Северна Македонија, потврдија од Владата.

На средбата, како што е најавено, ќе учествуваат и високиот претставник на Европската унија, Џозеф Борел и специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

На прашањето на АИМ дали премиерот Ковачевски ќе се согласи да биде домаќин на оваа средба следниот месец во земјава, Владата одговори позитивно и потенцираше дека европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е исклучително важен за иднината и стабилноста на регионот, додека Северна Македонија уште еднаш докажува дека е фактор на стабилност, односно земја членка на НАТО, која ги започна преговорите со ЕУ и како земја претседавач со ОБСЕ, најголемата безбедносна организација во Европа.

Овој наод неодамна беше потврден и пронајден на безбедносната конференција во Минхен, каде премиерот Ковачевски ја предводеше владината делегација“, додаваат од Владата.

Вчерашната средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти со претставници на Европската унија во Брисел заврши без договор, но европскиот комесар за надворешни работи Џозеф Борел изјави дека Вучиќ и Курти се согласиле дека не се потребни дополнителни разговори за европскиот предлог. ова е рамка за нормализирање на односите меѓу двете страни.