КОГА КУПУВАТЕ ШАМПОН, ОБАВЕЗНО ГЛЕДАЈТЕ ДА ГИ ИМА ОВИЕ 3 СОСТОЈКИ: Експертите се колнат во него – вратете ја ретката и тенката коса

Дознајте кои се 3-те најважни состојки што секој шампон мора да ги содржи за да го поддржи растот на косата.

Губењето на косата е еден од оние проблеми кои и мажите и жените се молат да ги избегнат! Се бори со килограмите, тенот, со се ќе биде полесно да се справите, но тенката коса…

Ако сте забележале повеќе влакна од вообичаено на вашата четка или на подот во бањата, без разлика дали знаете дека тоа е резултат на стрес, хормонални промени или стареење, сигурно ќе побрзате на Интернет во потрага по докажани „лекови“ и препарати кои помагаат стопирајте го процесот на опаѓање и обновете ја косата. Но, пред да потрошите многу пари на производи кои „100%“ го стимулираат растот на косата и прават да изгледа побујно и здраво, прво дознајте кои состојки се всушност клучот за решавање на овој проблем. 

Д-р Анџу Метил, дерматолог од Индија, откри кои се трите најважни состојки за закрепнување и кои експертите се колнат дека ќе го стимулираат растот на косата . Кога купувате шампон, задолжително барајте ги, не дозволувајте да ве измамат со „волшебни води“, истакнува експертот. 

1. Биотин

Биотинот, познат и како витамин Б7 или витамин Н, е додаток во исхраната растворлив во вода кој помага косата да расте посилна и поздрава. 

Биотинот помага косата да биде посилна, а го поттикнува растот на нови влакна, па ќе биде погуста“, истакнува докторката. 

2. Видов екстракт од палмето

„Екстрактот од палмето од пилата, кога ќе се додаде во шампонот, има повеќекратни придобивки“, забележува дерматологот. „Оваа активна состојка природно ја храни косата, помага да се зајакнат фоликулите на косата, што резултира со поздрав и подебел скалп. Покрај тоа, екстрактот од палмето од пила ги зачувува природните масла на скалпот, спречувајќи сувост и иритација, што помага во борбата против првутот и другите вообичаени проблеми со скалпот.

Природната состојка исто така го држи под контрола вишокот себум (масло), што го прави овој третман одличен избор и за мрсниот скалп. Многумина прибегнуваат кон користење на масло од рузмарин за раст на косата , но лекарот се колне во овие докажани состојки. 

„Екстрактот од палмето од пила помага да се создаде идеална рамнотежа на скалпот, истовремено обезбедувајќи заштита од оштетување или кршење“, вели д-р Метил. „ Додава прекрасен сјај на косата. Покрај тоа, откриено е дека палмето од пила им помага на фоликулите на косата да станат посилни и погусти “ .

Во комбинација со биотин, овие две состојки ја прават косата поздрава и „подебела“. 

„Тие функционираат така што обезбедуваат есенцијални хранливи материи за фоликулите и скалпот, промовирајќи ја циркулацијата на крвта и го намалуваат воспалението, а сето тоа помага да се промовира здрав раст на косата“, вели д-р Метил, кој советува вклучување на трета состојка во нега и третмани.

3. Кератин

Кератинот е протеин кој помага за зајакнување и заштита на постоечката коса, правејќи ја погуста и поисполнета, рече дерматологот. „Шампоните кои содржат кератин помагаат во негување на косата обезбедувајќи и дополнителен извор на овој моќен протеин . Кога се користат редовно, овие шампони ја враќаат влажноста на фоликулите на косата и ја оставаат косата да изгледа погуста и посјајна. Шампоните базирани на кератин, исто така, делуваат на зајакнување на фоликулите на косата, што помага да се намали кршењето и да се спречи понатамошно проретчување“, заклучи дерматологот.