Кое овошје потенцијално може да ви помогне да спиете подобро?

Иако не постои такво нешто како магично решение за спиење базирано на овошје, некои видови може да му помогнат на телото да ги обезбеди хранливите материи што му се потребни за да функционира – вклучувајќи одмор и сон.

Генерално, експертите обично препорачуваат добра двочасовна пауза помеѓу јадењето и спиењето, па иако ова овошје може да помогне на долг рок, токму пред спиење не е добар избор.

Задолжително исплакнете ја устата со вода пред да ги четкате забите откако ќе јадете овошје за да спречите кисела ерозија и оштетување од кој било долготраен шеќер. Еве што точно вели експертот Макс Кристен.

Овошје кое обезбедува подобар сон

Цреши

Црешите, особено вишните, се природен извор на мелатонин, хормон кој ги регулира циклусите на спиење и будење, како што објаснува експерт за stylist.co.uk.

Конзумирањето цреши или сок од цреша може да помогне да се зголеми нивото на мелатонин во телото, потенцијално да се подобри квалитетот и времетраењето на спиењето. Најдобро е да ги јадете неколку часа пред спиење за да предизвикате чувство на поспаност што ви помага да заспиете.

Банана

Бананите се богати со магнезиум и калиум, кои можат да помогнат да се релаксираат мускулите и да се подобри сонот.

Сè што содржи магнезиум може да поттикне релаксација, но најдоброто нешто во врска со јадењето банани пред спиење е тоа што триптофанот што тие го содржат исто така може да обезбеди дополнителни придобивки.

овошје за подобар сон

Киви

Серотонинот е „хормонот на среќата“ кој ни помага да се чувствуваме опуштено, а кивито е една од намирниците кои можат да го поттикнат да се подигне на уште повисоко ниво.

Кога ќе го јадете пред спиење, може да откриете дека сте поопуштени, што ќе ви го олесни „талкањето“.

Кивито е исто така богато со антиоксиданси и витамин Ц, кој може да го подобри квалитетот и времетраењето на сонот. Истражувањата сугерираат дека јадењето киви пред спиење може да доведе до побрзо заспивање и подобра севкупна шема на спиење.

Папаја

Папаја е богата со витамини Ц и Е, како и фолати и калиум. Калиумот е мускулен релаксант, така што редовното консумирање на папаја може да промовира подлабоко, подобро ниво на одмор .

Јаболка

Јаболката содржат растителни влакна и природни шеќери кои можат да помогнат во стабилизирање на нивото на гликоза во крвта, спречувајќи ја ноќната будност поради флуктуации на нивото на гликоза.

Сепак, важно е да се напомене дека ефектот на овошјето врз спиењето може да варира од личност до личност. Не постои универзално овошје кое ќе обезбеди добар сон за секого.

Покрај овошјето, важно е да се грижите за вашето општо здравје и рутина за спиење за да постигнете квалитетен сон. Доколку имате посериозни проблеми со спиењето, секогаш е препорачливо да побарате совет од специјалист или лекар.