Кои намирници се најздрави за во сендвич? Еве што препорачува диететичарот

Сендвичите се омилен оброк или ужина на многу луѓе, а постојат многу начини и комбинации на кои може да се јадат. Сепак, одредени видови храна подобро се јадат во сендвичи од другите. Диететичарот Најџел Денби составил листа на најчесто користени состојки во сендвичите и открил дали се добри за јадење.

На листата што ја издвои се намирници како пилешко, сирење, јајца, шунка, колбаси, сланина, лосос, говедско месо, туна и зеленчук. Еве кои според него се одличен избор како фил во сендвич. 

Која е најздравата храна за јадење во сендвич?

Нутриционистот тврди дека „сирењето е добар извор на калциум за здрави коски“. Сепак, тој истакнува дека при изборот на сирење за сендвич, важно е да се земе предвид количината на сол и заситените масти.

Како најдобра и најздрава храна која можете да ја јадете во сендвичи, Денби ги издвојува јајцата.

,,Јајцата се природен протеин кој ги содржи сите есенцијални амино киселини. Тие исто така се преполни со други важни хранливи материи како железо и витамини. Тие секогаш се одличен избор за сендвичи“, вели тој. 

Друг добар избор за сендвичи е пилешкото.

„Ова бело месо е еден од најслатките извори на протеини и содржи витамин Б, селен и фосфор, што го прави совршен избор за оброк“, истакнува тој.

Говедското месо е исто така на листата на добри состојки за фил од сендвичи. Денби истакнува дека „посното говедско месо е богато со железо, што помага да се одржи здраво снабдување со крв. Железото е еден од клучните минерали што им недостигаат на многу луѓе, па ова е лесен начин да го внесете во вашето тело“.

Риба богата со протеини која многу луѓе сакаат да ја јадат во сендвич, лосос, Денби истакнува дека оваа популарна риба е „полна со протеини и омега-3 масни киселини. Можете да изберете конзервиран, чаден или свеж лосос, сите опции се добри .

Која популарна храна не треба да се јаде толку често?

Иако многу луѓе сакаат да ги јадат, храната како шунка, туна, сланина и колбаси не треба да јадеме толку често во сендвичи, особено не секој ден, пренесува Експрес. 

Шунката, заедно со сирењето, е можеби најпопуларна во сендвичите. Сепак, диететичарот објаснува дека „иако шунката е добар извор на протеини, има многу сол и малку витамини и минерали, па затоа не е толку добра како говедско месо или риба“.

Омилениот крцкав додаток на сендвичите на многумина, сланината, е добар за повремена консумација, но дефинитивно не треба да се јаде секој ден. Причината за тоа е што со јадење сланина „ќе внесете повеќе сол, а помалку витамини и минерали“, тврди тој, пренесува Експрес. Истото важи и за колбасите, кои „содржат мали количини посно месо и многу маснотии, сол и филери. Со јадењето колбаси нема да внесете хранливи материи во организмот“, објаснува тој.

Зеленчукот е одличен избор за јадење во сендвичи, но ако јадете само зеленчук, диететичарот препорачува да изберете намаз или нешто за да додадете протеини.

,,Погрижете се филот да има малку протеини, инаку може да се чувствувате гладни кратко време по оброкот и да изберете нездрави грицки. Добра опција за ова е хумусот“, заклучува Денби.