Кој го уби Генералот Буха!? Мистерјата трае 22 години: Ликвидиран е по оваа изјава! Постојат 2 теории кои се убијците (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Заменик началникот на Секторот за јавна безбедност Бошко Буха (43) беше убиен пред точно 22 години. Тој бил ликвидиран во ноќта меѓу 9 и 10 јуни 2002 година додека се качувал во своето возило во близина на хотелот „Југославија“. Убиецот испукал неколку истрели кон него од автоматско оружје од непосредна близина.

Во текот на деведесеттите, шест активни и поранешни полициски инспектори беа убиени во Белград. Низ годините се објавуваа секакви верзии за мотивите за нивна ликвидација, но сите случаи остануваат нерешени. Убиствата на полицајци не завршија ниту по политичките промени во 2000 година.

Буха беше меѓу тие жртви.

Убиениот полициски генерал пред ликвидацијата бил со својата чета на сплавот „Забар“ од кој излегол во 2 часот и 30 минути. Очевидци велат дека се слушнале два рафала, еден долг и еден краток, по што генералот останал да лежи до своето возило. Инаку, во моментот на ликвидацијата на Буха, недалеку од местото на убиството имало патрола на сообраќајната полиција, која се фрлила на земја кога ги слушнале истрелите, а кога станале веќе било доцна бидејќи напаѓачите избегалe со автомобил.

Бошко Буха

Четири месеци подоцна, за убиството беше осомничен и уапсен Никола Маљковиќ, како и неколку негови соработници, сите наводно членови на групата на Жељко Максимовиќ Мака.

Судењето на оваа група не донесе никаква разрешница. Сите уапсени беа ослободени на 18 ноември 2004 година поради недостиг на докази.

На 28 октомври 2005 година, Врховниот суд ја укина ослободителната пресуда и нареди судењето да се повтори, но тоа не беше организирано, бидејќи обвинетите беа во бегство и недостапни за правосудните органи на Србија.

Бошко Буха не се оддалечи од опишување на состојбата на државата по политичките промени. Тој изјави дека автомобилската мафијата е скратена, но дека трговијата со дрога е во пораст, а од криминалните групи во Белград се одземени околу 5,5 милиони марки, од кои два милиони се од нафтената и тутунската мафија. Но, тие не застанаа:

„Ми беа понудени контакти со луѓе од подземјето, а мафијата се обиде да им се додворува на некои политичари од ДОС нудејќи им разни услуги, пари, дури и досиеја за да ги компромитира нивните политички противници“.

ВНИМАНИЕ! ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО:

Многумина сметаат дека неговата изјава го содржи мотивот за убиството.

Бошко Буха е роден во 1959 година во Вировитица, Хрватска. Дипломирал на Факултетот за национална одбрана во Загреб и се вработил како вработен во Внатрешни работи во Вировитица, каде што работел до турбулентните настани во 1991 година.

Пред почетокот на војната Буха се преселил во Србија, каде што станал началник на Секторот за внатрешни работи во Сопот. Во средината на 1998 година станал командант на белградската полициска бригада на МВР. Во тоа својство служел на Косово и Метохија, каде што бил и ранет.

За клучен момент во неговата кариера се смета настанот пред 5 октомври 2000 година. Од одбивањето да интервенира против рударите на Колубара и одбивањето да реагира против насобраните демонстранти пред Сојузното собрание на самиот 5 октомври. На 6 февруари 2001 година Буха станал началник на белградското МВР, втора по важност функција во Секторот за јавна безбедност, а на 1 јуни истата година бил унапреден во чин генерал-мајор на полицијата.

Во средината на декември 2001 година, тој стана помошник началник на Одделот за јавна безбедност.

„БУХА ГО УБИЛЕ БРАЌАТА СИМОВИЌ“

Суровиот џелат на „земунците“ Сретко Калиниќ во својата книга „Земунскиот клан – кој е кој“ тврди дека Буха бил убиен од браќата Милош и Александар Симовиќ. Како што понатаму наведува, тие потоа го киднапирале Драган Илиќ Лимар и го мачеле додека не го принудиле да признае дека тој и Жељко Максимовиќ Мака го ликвидирале генералот!

Калиниќ, кој издржува 40-годишна затворска казна во затворот Забела, тврди дека по убиството, браќата успеале да го убедат дури и Милорад Улемек Легија дека таканаречената група Макина стои зад ликвидацијата на Буха, бидејќи Улемек го сакал Буха и сигурно ќе го преземел одмазда на Милош и Александар ако се знае дека тие стојат зад злосторството.

„Подоцна Симовиќ му кажале на Легија дека Мака и Лимар го убиле Буха“, забележува Калиниќ.