КОЈ Е КАРЛОС АЛКАРАЗ !? 20-годишникот заработи милиони евра, му го уништи сонот на Новак Ѓоковиќ, а живее во мал стан со родителите над ќебапчилница !?

Светскиот рекет број 1 и нов победник на ВимблдонКарлос Алкараз, ќе се врати во станот на своите родители во јужна Шпанија, откако ќе прослави во Лондон.

Иако 20-годишниот тенисер во кариерата заработил 16,6 милиони евра, а освен тоа има спонзорски договори со компании како Nike, BMW, Louis Vuitton и Calvin Klein, кога не е на турнири живее со семејството во стан вреден околу 200.000 евра.

Се наоѓа во Ел Палмар во близина на Мурсија, над ресторанот „Turquesa Kebab & Pizza takeaway“, каде што можете да јадете ќебап за четири и пол евра.

До неодамна не се сметав за славна личност и можам да кажам дека станувам нервозен практично пред секоја славна личност што ќе ја сретнам“, изјави Карлос Алкараз на новинарите ова лето.

слика
Карлос Алкараз и Кејт Мидлтон

И покрај неговиот статус на голема спортска ѕвезда, Карлос Алкараз се чувствува најудобно со своето семејство, во неодамна реновираниот стан со четири спални соби и наскоро планира да ги пресели во полуксузно сместување.

Парите повеќе не се проблем, а таткото Карлос Алкараз планира да изгради две големи вили. Во едната би требало да ги смести родителите, додека другата би била наменета за младиот ас во моменти на одмор од тениските натпревари.

Карлос Алкараз има и тројца браќа, а се очекува и 11-годишниот Џејми да тргне по стапките на новиот шампион на Вимблдон.

Уште од мали нозе можеше да се препознае неговиот потенцијал што го однесе на највисоко ниво на многу млада возраст. Ова за весникот The Sun го изјави Карлос Сантос Боске, неговиот тренер од младоста.

Видов дека тој ќе стане професионален тенисер кога имаше околу девет години. Не можев да кажам дека ќе стане светски рекет број еден, но можеше да кажам дека ќе биде еден од најдобрите. Кога патував со него, ни приоѓаа тренери од места како Марбела и Мајами, луѓето сакаа да дојдат да тренираат со него. Многу луѓе доаѓаа на неговите натпревари кога тој играше како момче“, изјавил Карлос Сантос Боске за новиот победник на Вимблдон.

Карлос Алкараз е роден на 5. мај 2003 година во Ел Палмар, професионалец стана во 2018 година, а денес важи за легитимен наследник на Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

Започнал да игра тенис во Реал Сосиедад Клуб де Кампо де Мурсија кога имал само четири години, а растејќи му се восхитувал на Рафаел Надал.

На само 12 години, тој добил агент, а три години подоцна се приклучил на Equelite JC Ferrero Sport Academy на Хуан Карлос Ферер. Оттогаш негов тренер е тој, поранешен победник на Ролан Гарос и светски рекет број 1.

Карлос Алкараз го направи своето деби на АТП турнејата на 16-годишна возраст, на Отвореното првенство во Рио. Тој е и најмладиот победник на натпревари во историјата на Мадрид Опен.

Карлос Алкараз

Тој ја освои својата прва АТП титула во јули 2021 година на Плава Лагуна Хрватска Опен во Умаг, победувајќи го Ришар Гаске во два сета. Тогаш 18-годишниот Карлос Алкараз стана најмладиот шампион, а воедно и најмладиот шпански шампион во последните 17 години.

На Отвореното првенство на САД во 2021 година, тој стигна до четвртфиналето и постави рекорд како најмлад четвртфиналист во Флешинг Медоус. Повредата го принуди да се повлече против Феликс Огер-Алиасиме, а веројатно можеше да оди понатаму.

Тој потоа го освои Рио де Жанеиро, со што стана најмладиот освојувач на АТП 500 титулата. Тој исто така го освои АТП Мастерсот 1000 во Мајами и стана третиот најмлад играч кој освоил АТП 1000 турнир.

Карлос Алкараз влезе во топ 100 на АТП рангирањето во 2021 година, но веќе беше меѓу најдобрите 50 играчи по УС Опен. Со славјето во Мајами стигна до 11. позиција.

На Отвореното првенство во Мадрид, тој ден по ден ги победуваше Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, со што стана најмладиот тенисер кој победил две големи ѕвезди на ист турнир. Тој во финалето го победи Александар Зверев.

Тој го освои својот прв Грен Слем на Отвореното првенство на САД во 2022 година, победувајќи го Каспер Руд во четири сета и стана најмладиот Грен Слем победник во последните 17 години, прв по Рафаел Надал.

Тој со 19 години стана и најмладиот и првиот тинејџер кој е светски број 1 во историјата на АТП листата, а оваа недела во Лондон ќе го освои вториот Грен Слем и 13-та титула во сениорската кариера.