КОЈ УЧЕСТВУВАЛ ВО ИНЦИДЕНТОТ НАД ЦРНОТО МОРЕ: дрон RQ-9 и Сухој Су-27. Извидник против чуварот на небото над Севастопол!

0

Падот на американскиот дрон MQ-9 „Reaper“ во Црното Море, кога беше прелетан и соборен под се уште неразјаснети околности од авиони на Црноморската флота, сè уште ги разбранува духовите. Се појавија неколку верзии, а Русите и Американците се огласија.

Она што засега е познато е дека се работи за беспилотно летало RQ-9 и борбен авион Сухој Су-27.

Американски дрон, руски Сухој
ФОТО: ПРИНТСКРИН

Дрон RQ-9 „Reaper“.

Двата дрона се создадени како производ на компанијата General Atomics Aeronautical Systems како модерен борбен дрон кој еволуирал од извидувачкиот дрон MQ-1 „Predator“. Овој беспилотен авион е дизајниран како борбен авион за дејства против подвижни и неподвижни цели од големи височини и во сложени временски ситуации. Иако примарна цел е борбена акција, овој беспилотен авион може да се користи и во секундарни мисии, пред се извидувачки задачи, собирање разузнавачки информации и надгледување територија.

Од опремата, ова беспилотно летало има: повеќенаменски нишански систем MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), во кој е интегриран инфрацрвен IR сензор, дневна монохроматска ТВ камера во боја, како и телевизиска камера со засилувач на сигнал, целен маркер и ласерски пронаоѓач на опсег. Овој дрон има радар AN/APY-8 Lynx II со два основни режими на работа – SAR (Synthetic Aperture Radar) и GMTI/DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).

Овој дрон се напојува со турбопроп мотор TRE331-10. Борбениот радиус на овој беспилотен авион е 2.200 km, а максималната висина на летот е 15.200 m. Авионот се контролира од командниот центар и е управуван од двајца членови на екипажот, пилотот и операторите на сензорите и склоповите.

Што се однесува до борбената верзија на RQ-9, тој може да постави на четири подкрилни држачи: 1.361 кг оружје, кое вклучува ласерски водени ракети воздух-земја AGM-114 „Hellfire“, ласерски наведувани бомби GBU-12/ Б „Паввеј II“, како и водени ГПС воздушни бомби ГБУ-38 ЈАДАМ, со можност за интеграција на телевизиски водени ракети воздух-земја АГМ-65 „Маверик“.

Беспилотното летало MQ-9 досега имаше неколку модификации познати како Блок 1-5. Најновата верзија на Блок-5 има нов оптоелектронски склоп, дигитален електронски систем за контрола за контрола на моторот на дронот, дополнителна заштитена врска за комуникација и пренос на податоци, како и нови носачи на оружје и голем број муниција.

Тактички и технички податоци

Димензии: должина 11 m, висина 3,7 m; распон на крилата 20,1 m.

Маса: празно: 2.223 kg, полни 4.760 kg

Погон: Турбо-пропелер мотор TRE331-10 – воена ознака Т-76 со моќност од 900 коњски сили.

Брзина: максимална 480 km/h, брзина на крстарење 313 km/h,

Авионот може да остане во воздух 27 часа ако е платформа за извидување или 14 часа ако е вооружен.

Американски дрон, руски Сухој
ФОТО: ПРИНТСКРИН

СУ-27

Развојот на борбениот авион Су-27 наменет за воздушна супериорност започна во 1969 година под ознаката Т-10-1. Првиот пробен лет беше извршен во мај 1977 година, а по отстранувањето на сите недостатоци забележани за време на тестовите на летот во 1981 и 1982 година, започна сериското производство и воведувањето во оперативна употреба од страна на советските воздухопловни сили во 1984 година. Некако се појави во исто време со неговиот американски колега Ф-15. Досега се произведени близу 1.000 парчиња во неколку различни верзии. Успешната конструкција послужи за развој на неколку модели на борбени авиони на семејството Сухои до СУ-30, 33, 34, 35,

Авионите SU-27 се направени од титаниум и алуминиумски легури. Сите верзии се карактеризираат со аеродинамична линија со спуштен нос. Моторите се распоредени за да се намали отпорот и да се зголеми способноста за преживување во случај на удар на проектил воздух-воздух во задниот дел на леталото. Доводите за воздух може да се затворат за време на полетувањето и слетувањето за да се спречи навлегување на прашина во млазниот мотор. Сите верзии на семејството Су-27 имаат исти мотори и голем број слични делови и делови од системите за анти-електронско војување и навигација. Летот на сите варијанти го обезбедува компјутер кој го поддржува четириканалниот FBW систем.

Во руската авијација потребни се следните верзии: Су-27П, едносед за воздушна одбрана на територијата. Радарот овозможува истовремено следење на 10 цели, и дејствување на една цел. Системот за предупредување за радарско снимање SPO-15 Berioza овозможува следење од 360 степени. Во продолжетокот на опашката се поставени 96 термални и радарски мамки.

СУ-27С е дизајниран да постигне супериорност во воздушниот простор и да гаѓа цели на земја. Под крило носи додаток за електронско војување и носивост од 4.000 килограми.

Су-27МК, повеќенаменски ловец со едно седиште произведен во 1995 година, чии 121 точка на суспензија носат 8.000 кг убојни средства. Воведен е подобрен систем за навигација LORAN, воведен е повеќеканален систем за електронски контрамерки.

СУ-27УБ е верзија за обука на авионот опремена со радарот НИИП 001, кој носи 8.000 килограми убојни средства.

Стелт ловец со едно седиште SU-27K дизајниран да ја заштити поморската борбена група концентрирана околу носачите на авиони од воздушни напади, како и да изврши напади врз непријателски бродови. Руската морнарица ги има во својот состав од 1933 година.

Тактички технички податоци за Су-27

Димензии: должина 21,93 m, висина 5,9 m, распон на крилата 14,7 m;

Екипаж: 1 член

Погонска група: 2 турбомлазни мотори Сатурн Љуљка AL-31F потисок 97,43 kN

Брзина: максимална 2.500 km/h

Максимална висина на летот: 18.500 m

Максимален опсег: 1.450 km, со дополнителни носачи на гориво 2.250 km

Тежина: празна 16.380 кг, полни 30.000 кг

Вооружување: топови од 30 мм ГШ-301, ракети воздух-воздух R-27E/TE, R-37, R-73, ненаведувани ракетни боеви глави S-8S, воздушни бомби FAB-100, 250, 500, OFAB, KMGU 7B -500 Š.