Кралот Чарлс секое утро прави воени вежби со боксерите: Го прескокнува ручекот, но не и стомачните и склековите

Принцот Хари прв откри дека неговиот татко, кралот Чарлс Трети, вежба секојдневно и не дозволува никој да влезе во просторијата каде што вежба, бидејќи секогаш вежба само во боксери.

Наводно, секојдневната рутина за вежбање на кралот Чарлс вклучува вежби за глава кај боксерите за да му помогнат да се справи со болките во грбот. Режимот за вежбање од 12 минути на кралското семејство, првпат откриен од неговиот син принцот Хари во неговите мемоари Spare, наводно започнува со склекови, според Inside Windsor Castle.

Водителот Ксанд Ван Тулекен, сепак, додаде дека неговата мајка, покојната кралица Елизабета Втора, имала полесен почеток на утрата.

Минатата недела на кралот му беше дадено зелено светло од лекарите да се врати на јавните должности откако му беше дијагностициран рак.

Официјалните лица истакнаа дека лекувањето на ракот на Неговото Височество сè уште е во тек, велејќи: „Програмата за лекување на Неговото Височество ќе продолжи, но лекарите се доволно задоволни од напредокот постигнат досега што кралот сега може да продолжи со серија јавни должности. Претстојните ангажмани ќе бидат приспособени таму каде што е потребно за да се минимизираат сите ризици за континуираното закрепнување на Неговото Височество“.

Покрај увидот во неговата рутина за вежбање, одамна се познати и неговите навики во исхраната – прескокнување на ручек и доцна вечера.

Неговиот поранешен прес-секретар Џулијан Пејн изјави за Тајмс: „Кралот не руча, така што првата лекција што ја научив кога бев на пат со него беше да појадувам голем појадок или да земам неколку закуски со мене за да продолжам“.

Работниот ден е прилично безмилосен. Почнувајќи со наслови на радио вести и појадок со сезонска овошна салата и семки со чај.

Според неговите пријатели и поранешен персонал, кралот религиозно прави пауза секој ден во 13 часот, не за да јаде, туку за да ги испружи нозете надвор за да се прошета и малку чист воздух. Кралот, исто така, презема ригорозен дневен режим на вежбање, кој е инспириран од Кралските канадски воздухопловни сили, вклучувајќи стомачни и склекови.

Првично беше дизајниран да ги одржува пилотите во топ форма, без разлика каде се наоѓаат, бидејќи рутината за вежбање не бара опрема.

Воената рутина се состои од пет вежби, како што сугерира името, кои вклучуваат истегнување за допирање на прстите, стомачни, склекови и трчање со скокови, пишува „Дејли мејл“.