Кралското семејство: Кралот Чарлс III се враќа на јавните должности откако е воочено подобрување во лекувањето на ракот

Британскиот монарх ќе го започне своето враќање во јавните работи на 30 април со симболична посета на центар за лекување на рак.

Кралот Чарлс Трети ќе се врати на јавните должности на почетокот на мај, откако ќе постигне охрабрувачки напредок во лекувањето на ракот, објави Бакингемската палата.

Тоа нема да биде целосно враќање на официјалните настани, но палатата испраќа позитивни сигнали.

Британскиот монарх ќе го започне своето враќање во јавните работи на 30 април со симболична посета на центар за лекување на рак.

Во текот на летото треба да биде домаќин и на јапонскиот император и царица.

Во следните недели, кралот ќе има повеќе јавни настапи, се додава во соопштението на палатата во петокот, 26 април.

Тој е, велат, „многу охрабрен“ да се врати на јавните настани.

Ова е порака на внимателен оптимизам, но неговото лекување кое започна во февруари продолжува, а не се знае кога ќе заврши.

„Рано е да се каже колку долго ќе трае неговото лекување.

„Лекарите се охрабрени од досегашниот напредок и се оптимисти за закрепнувањето на кралот“, соопшти палатата.

Видот на рак, на кој му беше дијагностициран Чарлс Трети, сè уште не е јавно именуван, но лекарскиот тим на кралот е „задоволен од досегашниот напредок, што му овозможува да предава со јавни должности“.

Објавена е и неговата фотографија со кралицата Камила, направена на почетокот на април во градината на Бакингемската палата.

Дали ќе присуствува на некој од големите настани што следат, како што се Trooping the Colour, годишнината од Денот Д и Денот Д , летната забава во градината, Royal Ascot , патувања во странство наесен, сè уште не е познато.

Одлуките ќе се носат согласно лекарските совети во даденото време, велат од палатата и додаваат дека нема да имаат „целосна летна програма“.

Чарлс III ги пропушти вообичаените кралски јавни ангажмани откако му беше дијагностициран рак.

Следната недела тој ќе посети центар за лекување рак со кралицата Камила.

Тој ќе се сретне со пациентите и персоналот за да ја покаже својата целосна поддршка за истражувањето на ракот.

Ова не е местото каде британскиот монарх дреме.

Иако ги извршуваше приватните работи на шефот на државата, редовно се среќаваше со премиерот Риши Сунак, оваа посета ќе биде негов прв, официјален, јавен ангажман во 2024 година.

Британскиот крал првпат се појави во јавноста откако му беше дијагностициран рак на велигденската богослужба во Виндзор, изненади толпата.

Во придружба на кралицата Камила, 75-годишниот монарх зборуваше и се ракуваше со толпата.

На крајот на јуни тој ќе ги прими императорот и царицата на Јапонија, што ќе биде прва официјална посета на јапонски монарх на Велика Британија од 1998 година.

Во оваа прилика е планиран државен банкет во Бакингемската палата, парада со кочија, но планот може да се промени, бидејќи се зависи од здравствената состојба на кралот.

Почетокот на 2024 година беше тежок за кралското семејство, бидејќи и принцезата од Велс се лекува од рак.

Принцот и принцезата од Велс се главна тема на социјалните мрежи и тема на многу шпекулации.

Чарлс III зборуваше за тоа колку бил трогнат од пораките и картичките за закрепнување и се чинеше дека особено уживал во хумористичните разгледници што ги добивал.

Кралот и кралицата се „длабоко благодарни за добрите и љубезни желби што им дојдоа од целиот свет за време на предизвикувачките денови од изминатата година“, соопшти палатата во петокот, 26 април.