Кралското семејство никогаш не оди на патување без една многу важна работа, а причината за нејзиното носење е многу логична

0

Постојат неколку предмети без кои британското кралско семејство не може да патува, а причината е многу логична.

Британските медиуми постојано зборуваат за една работа без која кралското семејство не може никаде да патува, а тоа се торбите со нивната крв.

Ова на јавноста и го откри Дики Арбитер, поранешен прес-секретар на кралицата Елизабета Втора и медиумски менаџер на кралот Чарлс III и принцезата Дијана.

Арбитерот, кој работеше за кралското семејство помеѓу 1988 и 2000 година, беше во подкастот на списанието Hello! и откри некои ситници.

„Тие мора да се погрижат да бидат заштитени во секоја ситуација“, рече Арбитер.

Според Арбитер, покојната кралица и нејзиниот сопруг, принцот Филип, како и Чарлс и Дијана, како мерка на претпазливост патувале со вреќи со дополнителна крв, а се верува дека оваа практика се уште е во сила и денес.

„Никогаш нема вистинска гаранција дека ќе ја добиете вистинската крвна група на вашата дестинација“, рече Арбитер.

„Затоа тие самите го носат.

Дополнително, стандардно е членовите да носат црна облека на секое патување во случај на нечија ненадејна смрт.

„Кога сам ќе го спакувам куферот, таму ќе има и црна вратоврска“, рече Арбитер.

Таквата ситуација се случила кога кралицата Елизабета дошла на тронот по ненадејната смрт на нејзиниот татко додека била на одмор со Чарлс, а кога се враќала во Британија излегла од авион облечена во црна облека. Сепак, ова не беше стандардна практика порано, па слугинката на една дама мораше да трча по пистата со црн фустан за да може да се пресоблече пред да излезе од авионот.