КРАЈОТ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА СЕ БЛИЖИ? Итно се огласи Путин, го спомна МИРОВНИОТ ПЛАН!

0

Кинескиот претседател објави дека Пекинг има „непристрасна позиција“ за конфликтот во Украина и го поддржува мирот и дијалогот.

Многу идеи од кинескиот мировен план за Украина може да се искористат како основа за решение, кога и Западот и Киев ќе бидат подготвени, најави денеска рускиот претседател Владимир Путин по разговорот со кинескиот претседател Си Џинпинг.

„Веруваме дека многу од одредбите на мировниот план претставен од Кина се во согласност со пристапот на Русија и може да се користат како основа за мировно решение, кога Западот и Киев ќе бидат подготвени“, рече Путин, пренесе ТАШ.

Во исто време, тој истакна дека од другата страна „засега нема таква подготвеност“ и дека Западот се бори во Украина „до последниот Украинец“.

Путин и Кси денеска истакнаа дека „одговорниот дијалог“ е најдобриот начин за стабилно решавање на украинската криза, објавија кинеските државни медиуми.

Така е и Путин

Според извештајот, руската страна ја потврдила својата посветеност за продолжување на мировните преговори што е можно поскоро по завршувањето на разговорите на Кси и Путин во Москва.

Двете страни нагласија дека за да се реши украинската криза, мора да се почитуваат „легитимните безбедносни проблеми“ на сите земји, јавуваат кинеските државни медиуми.

Кинескиот претседател најави дека Пекинг има „непристрасна позиција“ за конфликтот во Украина и дека поддржува мир и дијалог, пренесе РИА Новости.