Крвта на убиеното девојче (2) пронајдена на панталоните на нејзиниот братучед (15): Момчето го признало делото?

Крвта на убиеното двегодишно девојче од Долж, чие тело беше пронајдено на 28 мај недалеку од нејзината куќа, е пронајдена на панталоните на нејзиниот братучед (15), кој е и главен осомничен за убиството на девојчето.

Романскиот тинејџер, кој првично негираше дека е одговорен за смртта на неговата двегодишна братучетка Рајсе Марија, денеска наводно признал дека го убил девојчето. Нему му е одреден притвор до 24 часа.

Момчето вчера поминало неколку часа на распит, а инспекторите направиле сè за да го натераат да зборува, но тој негирал дека ладнокрвно ја убил својата мала братучетка.

Сепак, форензичарите собрале повеќе докази, кои се испратени на анализа во Букурешт, а се чини дека се доволни за да се обвини тинејџерот за тешко кривично дело.

Според романските медиуми, на панталоните на момчето била пронајдена крв на двегодишно девојче. Во моментот кога се соочил со овие докази, тинејџерот признал дека го извршил убиството, пишува Антена повикувајќи се на извори.

Бабата на убиениот Рајсе во полиција рекла дека кобниот ден кога исчезнала девојката била со неа.

„Детето си играше овде во мојот двор, пред куќата во која живеам. Сите бевме дома, освен внуката, која ја испратив во продавница да им купи нешто на децата, копав нешто во градината. Една од внуките си замина, а јас останав со седуммина од нив.”

Според блиски, во моментот на исчезнувањето девојчето го „чувал“ малолетниот роднина, кој сега е главен осомничен за убиството, а со нив било уште едно момче на околу 6 години.

Кога било забележано дека девојчето го нема, веднаш била започната потрага по неа. За жал, таа беше пронајдена мртва следниот ден.

Според резултатите од обдукцијата, девојчето било мачено пред нејзината смрт. Таа се задушила, а потоа телото и’ било фрлено во провалија зад куќата.