Кремљ ги предупреди САД за вооружувањето на Украина: Не заборавајте што рече Путин

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, откако САД го објавија пакетот воена помош за Украина, изјави дека не треба да ја заборавиме изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека „модерната војна со Русија ќе биде сосема поинаква“.

„Важно е да не се заборави изјавата на Путин синоќа во Волгоград“, рече Песков.

Путин рече дека оние кои очекуваат да ја поразат Русија на бојното поле, да ги вовлечат европските земји, вклучително и Германија, во нова војна со Русија, не разбираат дека „модерната војна со Русија ќе биде сосема поинаква за нив“.

Путин нагласи дека Русија не испратила свои тенкови до границите на западните земји, но Москва „има начин да одговори, а употребата на оклопни возила не е граница“.

САД претходно објавија пакет воена помош за Украина од 2,2 милијарди долари, кој вклучува системи за противвоздушна одбрана, ракети HIMARS со долг дострел и ракети GLSDB со долг дострел.

Пентагон објави дека САД ја оставиле на дискреција на Киев можноста за употреба на ракети со долг дострел за напади на Крим.