Кривична пријава за двајца дебрани за тешка кражба и измама

0

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе крвична пријава против двајца жители на Дебар, под соменение за тешка кражба и измама.

-Кривична пријава поднесена е против А.К.(19) од Дебар поради постоење основано сомнение за сторени казнени дела „тешка кражба“ и „измама“ и против седумаесетгодишник од Дебар, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи-Охрид,

Додава дека А.К. во текот на јануари 2023 година, со измама и закани кон малолетникот го поттикнал во три наврати со употреба да сила да влезат во куќа лоцирана на улица „Ибраим Колари“ во Дебар, и противправно да одземат поголема сума пари.