Ладен туш за Путин од Кина: “Поради овие 4 причини рускиот пораз во Украина ќе биде неизбежен!”

Кинескиот експерт за Русија, Фенг Јуџун, исто така, смета дека руската војна во Украина ги затегна кинеско-руските односи.

Војната меѓу Русија и Украина е катастрофа за двете земји, а со оглед на тоа што ниту една од страните нема одлучувачка предност и дека политичките позиции на двете земји се целосно спротивставени, борбите најверојатно нема да завршат наскоро. Сепак, едно е јасно – ова е конфликт кој претставува пресвртница по Студената војна која ќе има длабоко и трајно глобално влијание, изјави кинескиот експерт Фенг Јуџун, професор и продекан на Институтот за меѓународни студии и директор на Центар за руски и централноазиски студии, Универзитетот Фудан.

Во исто време, четири главни фактори ќе влијаат на текот на војната. Првиот е нивото на отпор и национално единство што го покажаа Украинците, што досега беше нешто извонредно. Втората е меѓународната поддршка за Украина, која, иако неодамна не ги исполни очекувањата на земјата, и понатаму е широко распространета.

Третиот фактор, како што истакнува авторот, е природата на модерното војување, борба и натпреварување, што вклучува комбинација на индустриска моќ и системи за команда, контрола, комуникација и разузнавање. Една од причините зошто Москва се бори во оваа војна е тоа што допрва треба да се опорави од драматичната деиндустријализација што Русија ја претрпе по распадот на Советскиот Сојуз.

Последниот фактор, како што се наведува, е информацијата. Кога станува збор за одлучување, Владимир Путин е заробен во информативна „чаура“ – и тоа е затоа што тој е на власт многу долго време. Рускиот претседател и неговиот тим за национална безбедност немаат пристап до точни разузнавачки информации. Системот со кој работат нема ефикасен механизам за корекција на грешки. Нивните украински колеги се, како што истакнува Јуџун, пофлексибилни и поефикасни.

Комбинацијата на четири фактори го прави поразот на Кремљ неизбежен

Овие четири фактори во комбинација, тврди авторот, го прават неизбежен конечниот пораз на Кремљ. Со текот на времето, тој ќе биде принуден да се повлече од сите окупирани украински територии, вклучувајќи го и Крим. Во исто време, нејзината нуклеарна способност не е гаранција за успех, според кинескиот експерт, потсетувајќи дека, иако нуклеарна сила, САД се повлекоа од Кореја, Виетнам и Авганистан.

Иако цената на војната за Украина е многу висока, силата и единството на отпорот на земјата го урна митот дека Русија е воено непобедлива. Украина, пишува Јуџун, можеби ќе може да се издигне од пепелта, а кога војната ќе заврши, со нетрпение очекувајте ја можноста за влез во Европската унија и НАТО.

Војната за Русија, од друга страна, претставува пресвртница. Режимот на Путин доведе до широка меѓународна изолација. Режимот, исто така, мораше да се бори со тешки домашни политички струи, од платенички бунт на Вагнер групата и други внатрешни воени закани – како што е напад од проукраински, анти-путин руски вооружени групи во Белгород – до етничките тензии во неколку руски региони и неодамнешниот терористички напад во Москва.

Ова покажува дека политичките ризици во Русија се многу високи. Путин неодамна беше реизбран за претседател, но се соочува со сите можни настани кои би можеле да се наречат случаи на „црн лебед“. Дополнителен ризик со кој се соочува Путин е дека војната во Украина се повеќе ги убедува поранешните советски републики дека империјалните амбиции на Русија ги загрозуваат нивната независност, суверенитет и територијален интегритет.

Оддалечување од Москва и будење на НАТО од состојбата на „мозочна смрт“

Сè повеќе свесни дека руска победа не доаѓа предвид, овие држави се дистанцираат од Москва на различни начини, од креирање на политики за економски развој кои се помалку зависни од Русија до водење поизбалансирана надворешна политика. Како резултат на тоа, бледнеат изгледите за евроазиска интеграција, за која Русија се залага.

Во меѓувреме, војната ја принуди Европа да сфати колку огромна закана претставувала руската воена агресија за безбедноста на континентот и меѓународниот поредок, ефикасно ставајќи крај на детентирањето по Студената војна меѓу Европската унија и Русија – многу европски земји, наведува авторот, се откажале од своите илузии за путинова Русија.

Во исто време, војната го разбуди НАТО од состојба која францускиот претседател Емануел Макрон некогаш ја нарече состојба на „мозочна смрт“. Бидејќи повеќето земји од НАТО ги зголемија своите воени трошоци, военото распоредување на алијансата во Источна Европа беше значително зајакнато. Приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО, од друга страна, ја нагласува неспособноста на Путин да ја искористи војната за да го спречи проширувањето на западната воена алијанса.

Војната ќе помогне и во преобликувањето на Советот за безбедност на ОН. Тој ја разоткри неспособноста на телото ефикасно да ја преземе одговорноста за одржување на светскиот мир и регионалната безбедност поради злоупотребата на правото на вето од страна на некои постојани земји-членки. Ова ја налути меѓународната заедница, зголемувајќи ја можноста за забрзување на реформите во Советот за безбедност. Германија, Јапонија, Индија и други земји најверојатно ќе станат постојани членки на Комитетот, а петте сегашни постојани членки би можеле да го загубат правото на вето. Без реформи, парализата што го карактеризира Советот за безбедност би го направила светот уште поопасно место.

Нема повеќе партнерство „без ограничувања“.

Односите меѓу Кина и Русија не се поправени и се погодени од настаните во последните две години. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров неодамна го посети Пекинг, каде што заедно со неговиот кинески колега уште еднаш ги истакнаа блиските врски меѓу двете земји. Сепак, се чини дека патувањето беше повеќе дипломатски обид на Русија да покаже дека не е сама, отколку израз на искрена љубов, наведува авторот. Внимателните набљудувачи забележуваат дека односот на Кина кон Русија, како што истакнува тој, се оддалечи од партнерскиот став „без граници“ од почетокот на 2022 година, непосредно пред почетокот на војната во Украина, на потрадиционалните принципи на „не- усогласување, неконфронтација и незагрозување на трети страни“.

Иако Кина не се приклучи на западните санкции против Русија, ниту систематски не ги прекрши. Вистина е дека Кина минатата година увезла повеќе од 100 милиони тони руска нафта, но тоа не е многу повеќе отколку што купувала годишно дури и пред избувнувањето на војната во Украина. Ако, пак, Кина престане да увезува руска нафта и почне да купува од некој друг, тоа несомнено ќе ги зголеми меѓународните цени на нафтата, што ќе изврши голем притисок врз светската економија.

Од почетокот на војната, Кина спроведе два круга на дипломатско посредување. Успехот се покажа недостижен, но според Јуџун, никој не треба да се сомнева во желбата на Кина да стави крај на оваа сурова војна преку преговори. Оваа желба покажува дека Кина и Русија се многу различни земји – Русија се обидува да го поткопа постоечкиот меѓународен и регионален поредок преку војна, додека Кина, како што пишува авторот, сака да ги реши споровите по мирен пат.

Со оглед на тоа што Русија продолжува да ги напаѓа украинските воени позиции, клучните инфраструктури и градови и можеби е подготвена дополнително да го ескалира конфликтот, изгледите за некаков вид примирје во корејски стил изгледаат далечни. Поради недостаток на фундаментална промена во рускиот политички систем и идеологија, конфликтот би можел да замрзне – а тоа само ќе и овозможи на Русија да продолжи да започнува нови војни по пауза, ставајќи го светот во уште поголема опасност, се заклучува во анализата.