Латвија, Литванија и Полска загрижени за ризикот од „сериските убијци“ на Вагнер во соседна Белорусија

0

Минск претходно беше обвинет за вооружување на границата со земјите-членки на ЕУ, додека Полска рече дека ЕУ треба да плати за зајакнување на безбедноста на границата.

Земјите од Европската унија кои граничат со Белорусија во четвртокот побараа поголема солидарност од блокот и НАТО поради присуството на „сериски убијци“ од платеничката група Вагнер и ризикот од „инфилтрација“ во нивните земји.

„Ние внимаваме на сè што се случува во Белорусија со [началникот на Вагнер, Евгениј] Пригожин таму и непознат број многу обучени и вешти борци кои веројатно ќе му се придружат“, им рече летонскиот премиер Артурс Кришјанис Кариш на новинарите по  пристигнувањето во дводневен самит на лидерите на ЕУ во Брисел.

„Тоа е потенцијално закана. ” тој додаде. 

Минск претходно беше обвинет дека ја вооружува својата граница со земјите-членки на ЕУ со намерно носење илјадници странски мигранти главно од Блискиот Исток на границата како одмазда за санкциите на ЕУ против Минск поради фалсификуваните избори и последователната насилна репресија на продемократските демонстрации. 

Полска, која исто така граничи со Белорусија, во меѓувреме рече дека ЕУ треба да плати за зајакнување на безбедноста на границата.

„Европската солидарност значи поддршка на земјите на кои им се заканува дестабилизација“, рече заменик-министерот за надворешни работи Павел Јаблонски во четвртокот на јавното радио. 

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во вторникот потврди дека Пригожин навистина пристигнал во неговата земја и рече дека поранешната воена база била ставена на располагање за сите борци на Вагнер кои сакаат да му се придружат.

Егзилот на Пригожин во Белорусија, наводно, е дел од договорот што шефот на Вагнер го склучил со рускиот претседател Владимир Путин, откако водеше бунт во текот на викендот во кој тој и некои од неговите борци возат околу 200 километри јужно од Москва, убивајќи над десетина руски војници во процес.

Во егзилот, наводно, ќе избегнат кривични пријави, иако руското Министерство за одбрана, исто така, ги повика борците на Вагнер да се пријават кај нив и заплени дел од нивната воена опрема. 

Вилнус е исто така „крајно загрижен за случувањата во Белорусија“, рече Гитанас Науседа, литванскиот претседател. 

„Борската група или овие сериски убијци, јас ги нарекувам вака, тие можат да бидат и да се појават во Белорусија во секој момент. И никој не знае кога би можеле да се свртат против нас“, додаде тој.

Тој рече дека ова треба да го поттикне НАТО да „донесе храбри одлуки за зајакнување на (неговото) источно крило“.

Водачите од 31 членка на трансатлантската воена алијанса ќе се соберат во главниот град на Литванија на 11-12 јули за да разговараат за тековната трансформација на НАТО и да ги објават новите регионални планови за зајакнување на соработката меѓу членките и одбраната од новите закани.