Лајчак: Главните преговарачи во Брисел во понеделник

Специјалниот претставник на Европската унија Мирослав Лајчак во четвртокот во Приштина изјави дека главните преговарачи од Белград и Приштина ќе бидат во понеделник во Брисел.

Лајчак рече дека косовскиот вицепремиер Бесник Бислими и шефот на Канцеларијата на српската влада за Косово Петар Петковиќ ќе одржат нова рунда од техничкиот дијалог.

Говорејќи по средбата со косовскиот премиер Албин Курти, Лајчак рече дека разговарале за следните чекори во дијалогот Белград-Приштина, вклучувајќи го и формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСМ), додавајќи дека за истите прашања ќе разговара и со српскиот претседател. Александар Вучиќ во петок во Белград.

Имаме договор и анекс и мораме да сфатиме дека доаѓаат уште чекори, рече тој и додаде дека неговите разговори со Курти биле интензивни и важни. Тој рече дека фокусот е на нормализација за да се избегне конфронтација. Според Лајчак, тој му кажал на Курти за тоа како Европската унија гледа на процесот за изготвување на статут на CSM. Верувам дека имаме договор за процесот… и ни требаат јасни идеи за следните чекори, рече тој.

Курти во објава на Твитер по состанокот рече дека ЕУ треба да ја повика Србија одговорна за прекршување на договорот. „Ја истакнав потребата Основниот договор да се имплементира во целост и потребата ЕУ да ја повика Србија одговорна за постојаното кршење на тој Договор“, напиша тој.