Легендарниот Македонец ја изнесе тренерската филозофија: Џабе ни е и Жељко, ќе заврши како Тута! (видео)

Ракометот во Македонија е спорт број 1, а легендарниот Кирил Лазаров по неколку децении на паркетот во репрезентативниот дрес, сега е удар но во улога на тренер.

По ремито со Грција на пријателскиот натпревар, Лазаров имаше подолг монолог објаснувајќи што е потребно за ракометот да остане македонски бренд, а во таа прилика спомена две српски легенди:

– Среќен сум од атмосферата во репрезентацијата, мислам дека сите треба да придонесеме да биде уште подобра, тоа е најважно. Сите грешиме и јас и играчите и јавноста, но Македонија е една, мора да го зачуваме тоа што го имаме како бренд – вели поранешниот ракометен голгетер и додава:

– Ако работиме така, ќе одиме напред! Во спротивно може да дојде и Жељко Обрадовиќ и сè. ќе биде за џабе и ќе го испратиме како што го пративме Тутa Живковиќ, најдобриот на светот во 2006 година. Јас сум тренер и ја кажувам насоката, имаме стратегија, но има играчи… знаете, не е лесно. Сите работиме напорно за да го извлечеме максимумот од тоа и да одиме напред. Како што кажав, задоволен сум од вложениот труд, пристапот и покажаниот карактер – рече Кире Лазаров.

Лазаров за репрезентацијата настапуваше од 1998 година до лани.