Ледена бура ја зафати Америка: Откажани 1.700 летови, Тексас парализиран

0

Зимска бура затрупа голем дел од Соединетите држави со мраз во вторникот, предизвикувајќи откажување на повеќе од 1.700 летови низ САД, препирање на меѓудржавниот сообраќај низ Арканзас и предизвикувајќи сериозни несреќи во Тексас, кој не е навикнат на мраз.

Додека ледената бура се движеше кон исток во вторникот, беа издадени предупредувања од западен Тексас сè до западна Вирџинија. Неколку рунди мешани врнежи, вклучително и замрзнат дожд и лапавица, ќе продолжат до среда, што значи дека некои региони би можеле да бидат погодени повеќе од еднаш, предупреди Федералната метеоролошка служба.

Повеќе сообраќајни несреќи беа пријавени во Остин, Тексас, со најмалку една жртва, според противпожарната служба во Остин. Во округот Тревис, Тексас, кој го опфаќа Остин, полицијата добива повици за несреќи толку често на секои три минути, соопштија властите.

Околу 7.000 прекини на електрична енергија беа пријавени само во вторникот наутро во Тексас поради мраз на далноводи или соборени дрвја.

Флота од возила за итни случаи беше испратена на дури 1.600 замрзнати патишта.

Во Арканзас, републиканската гувернерка Сара Хакаби Сандерс прогласи вонредна состојба во вторникот поради ледената бура и рече дека лошите услови на патиштата ја запреле утринската испорака до продавниците.

Училиштата и колеџите во Тексас, Оклахома и Арканзас најавија дека ќе бидат затворени, а наставата ќе биде виртуелна, онлајн.