Лидерите на ЕУ свикуваат состанок со украинскиот претседател

0

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за поголема воена поддршка за Украина, дополнителни санкции за Русија на „решавачкиот“ самит.

Самитот на лидерите на ЕУ во четврток носи „одлучувачки ден за Европа“ каде што блокот може да покаже поголема поддршка за Украина, рече претседателот на Европскиот совет.

На патот до состанокот, Шарл Мишел изјави дека „многу е важно да ги зголемиме нашите напори за поддршка на Украина со воени средства од една страна и со политичка поддршка од друга страна“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, исто така, првпат лично ќе присуствува на состанокот, откако минатата година шест пати учествуваше на самитите на лидерите на ЕУ преку видео врска.

Зеленски, кој синоќа во Париз разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, пристигна во Брисел со Макрон со францускиот претседателски авион придружуван од воздухопловните сили на земјата.

Ирскиот Таоиз (премиер) Лео Варадкар го нарече состанокот „можност за Европејците да кажат дека стоиме 100% зад Украина“ и ги пофали напорите на украинската влада да ги воведе неопходните реформи за пристапување во ЕУ.

Шефовите на држави и влади на ЕУ ќе разговараат за плановите за понатамошна воена поддршка за Украина.

Според естонската премиерка Каја Калас, ЕУ треба да воспостави заеднички систем за набавки за купување оружје и воена опрема за Украина.

„Можеби би можеле да користиме сличен механизам како што се занимаваме со вакцините“, им рече таа на новинарите пред самитот.

„Европските земји ќе обезбедат средства, Европската комисија ќе набави, а потоа ќе бидат испратени директно во Украина“, објасни таа, додавајќи дека „цената расте со секое доцнење, со секое двоумење“.

Лидерите ќе разговараат и за тоа како да се искористат руските средства во вредност од 300 милијарди евра (322 милијарди долари) замрзнати поради санкциите.

Тие, исто така, се очекува да ги разгледаат дополнителните рестриктивни мерки против Москва, бидејќи блокот планира да воведе 10-та рунда санкции пред првата годишнина од руската инвазија.

Како што откри литванскиот претседател Гитанас Наузеда, блокот размислува да ги прошири санкциите на ЕУ за нови компании, како што е руската државна компанија за нуклеарна енергија Росатом, како и предмети како дијаманти.

Од почетокот на руската војна против Украина на 24 февруари 2022 година, ЕУ и нејзините земји-членки обезбедија 50 милијарди евра директна поддршка за Украина, вклучувајќи повеќе од 12 милијарди евра воена помош.

ЕУ воведе девет пакети санкции за Русија, насочени, меѓу другото, на рускиот претседател Владимир Путин и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, забранувајќи го увозот на злато, нафта и јаглен и извоз на луксузни стоки и високотехнолошка технологија, како и исклучување на руската и Белоруски банки од меѓународниот платен систем SWIFT.