ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДНО НИСКО НИВО Земјотресите извршија притисок и врз финансиските пазари

Вредноста на турската лира вчера падна на рекордно ниско ниво, а падот се почувствува и на турската берза, откако вчерашниот разорен земјотрес ги додаде постојните притисоци во форма на силен долар, геополитички ризици и изненадувачки висока инфлација.

Според Ројтерс, лирата паднала за 18,85 отсто во однос на американскиот долар, а главниот берзански репер на земјата паднал за дури 4,6 отсто, додека банките паднале повеќе од пет отсто, пред да усогласат некои загуби со клучните индекси намалени меѓу 3,4-5 отсто за 1 стр.

Приносите на локалните 10-годишни државни обврзници се искачија на дури 10,2 отсто, што е највисоко ниво за речиси два месеци.

„Трагичните настани што следеа откако јужниот дел на Турција беше погоден од силен земјотрес се извор на дополнителна неизвесност пред клучните избори кои најверојатно ќе се одржат во мај“, рече Пјотр Матис, висок финансиски аналитичар во In Touch Capital. Пазари.

Истанбулската берза „Борса“ во раните утрински часови најави привремен прекин на тргувањето со акциите на неколку компании во зоната на земјотресот, но како што одминуваше денот додаваше повеќе имиња на листата.

Според Ројтерс, пазарите во развој се под зголемен притисок бидејќи валутите и акциите низ светот во развој го чувствуваат притисокот откако доларот нагло се зголеми во петокот.

Многу меѓународни инвеститори се откажаа во изминатите неколку години поради континуираните превирања на пазарот и прифаќањето на неортодоксната економска и монетарна политика на Анкара, вклучително и намалување на каматните стапки во услови на зголемена инфлација.

Геополитичките тензии неодамна ја зголемија можноста САД да заземат уште построг став во однос на спроведувањето санкции против Русија, што дополнително ќе го зголеми притисокот врз турските пазари откако Вашингтон ја предупреди Анкара за извоз на хемикалии, микрочипови и други производи во Русија кои потенцијално би можеле да се користат. во од воените напори на Москва во Украина.