Лушпите од јајца може да се користат како ѓубриво за разни растенија (видео)

Ѓубривото од лушпите од јајцата се подготвува од мелени лушпи од јајца, кои се богати со калциум карбонат, клучен минерал за зајакнување на ѕидовите на растителните клетки. Лушпите содржат и други минерали кои им помагаат на растенијата да растат, вклучувајќи калиум, фосфор и магнезиум. Ако не сте знаеле, лушпите од јајцата се ефикасно и евтино ѓубриво за почвата во градината, но и за домашните растенија.

Затоа – ако се прашувавте каде да одите со сите тие масивни лушпи од јајца кои ќе се наталожат за Велигден, еве го решението.

Растенијата ќе ви се заблагодарат

Лушпите од јајцата можат да им користат на растенијата бидејќи ја намалуваат киселоста на почвата, што значи дека многу растителни видови претпочитаат ниска киселост на почвата за да ги апсорбираат хранливите материи и да се заштитат од токсични елементи како алуминиумот. Калциум карбонатот во лушпата од јајцето ја намалува pH вредноста на почвата, правејќи ја почвата повеќе алкална отколку кисела.

Исто така, лушпите од јајцата го спречуваат гниењето на крајот на цветањето. Одредени растенија, како што се доматите, ќе развијат црни дамки на врвовите на нивните плодови поради недостаток на калциум. Додавањето калциум од ѓубриво од лушпи од јајце може да им помогне на овие растенија да го избегнат ова.

Многу корисно, лушпите од јајца ги контролираат штетниците. Мирисот на јајцата го отфрла дивечот, тврдат градинарите, додека острите рабови на сувите и здробени лушпи се непривлечни за полжавите. Покрај тоа, тие го стимулираат растот на коренот. Калциум карбонатот во лушпата од јајцето помага во зајакнувањето на корените на растението за да може да расте побрзо и посилно.

Едноставно здробете ги чистите, суви лушпи од јајца во ситен прав. Додадете ги мелените лушпи од јајцата во зовриената вода, па покријте и оставете ја смесата една недела, отворете ја само еднаш дневно за да се промешува. По седум дена, истурете ја смесата директно во почвата над корените на растението.

Дали ѓубривото од лушпи од јајца делува на сите растенија?

Ѓубривото од лушпи од јајца ќе биде од корист за многу растенија, но не за сите растенија. Ѓубривото од лушпи од јајца може да им помогне на плодните видови и зеленчук, како што се јаболка, јагоди, зелена салата, краставици и модри патлиџани. Исто така, ќе поттикне одредени цвеќиња (повеќегодишни и едногодишни), како што се рози и хризантеми. Добро е за сукуленти, но му недостига азот што можеби ќе им треба на некои сукуленти.

Од друга страна, дополнителниот калциум во ѓубривото од лушпи од јајца ќе им наштети на одредени растенија на отворено и на затворено. Може да предизвика болест кај гераниуми, темјанушки, азалии и други растенија кои сакаат киселини. Избегнувајте употреба на ѓубрива од лушпи од јајце на зелка, грав и спанаќ.