Мадона одговори на критиките за нејзиниот изглед, еве како ги објасни промените на нејзиното лице кои ја шокираа јавноста!

Преку социјалните мрежи, Мадона реши да се осврне на критиките кои ги добива во последните денови, а сето тоа поради нејзиното лице, поради што веќе не е лесно да се препознае.

Легендарната пејачка Мадона се соочи со многу критики за нејзиниот изглед откако се појави речиси непрепознатливо на доделувањето на музичките награди Греми во Лос Анџелес.

64-годишната Мадона ги шокираше сите со својот изглед, кога покажа неверојатно мазно и затегнато лице, што ја стави во центарот на вниманието бидејќи речиси и не наликува на своето старо јас.

„Мадона изгледа свежо LOL“, „Значи, јас ги гледам Греми во моментов и Мадона навистина не личи на Мадона“, „Мадона треба да престане да прави пластични операции и да го прифати процесот на стареење. Таа е речиси непрепознатлива во овој момент“, „О, боже што направи тоа?“, „Мадона некако личи на онаа пејачка што пееше Vogue и други песни“ се само дел од коментарите на згрозените обожаватели кои се појавија на социјалните мрежи.

А сега за се се огласи на својот профил на Инстаграм и откри дека е прилично лута за се.

„Наместо да се фокусирам на она што го кажав во мојот говор, а тоа беше да им се заблагодарам на уметниците како Сем и Ким за нивната бестрашност, многу луѓе избраа да зборуваат само за моите фотографии одблиску направени со камера со долги леќи, што ќе го натера сечие лице да се расипе. Уште еднаш бев фатена во сјајот на љубовта и мизогинијата што го проникнува светот во кој живееме“, заклучи таа.

Таа се пожали што живее во свет кој одбива да ги слави жените над 45 години и чувствува дека луѓето чувствуваат потреба да ја казнат ако продолжи да биде со силна волја, вредна и авантуристичка, додавајќи дека нема намера да почне да се извинува за какви било. за креативните избори што ги направила, направени, ниту за тоа како изгледа или се облекува.

Мадона заклучила дека иако чувствува дека е понижена од  нејзините најрани денови на слава, таа разбира дека сето тоа е тест и дека на жените помлади од неа во иднина ќе им биде полесно.

Мадона нормално беше голем противник на пластичните операции, а сега не може да живее без нив, што докажува секоја нова објава на социјалните мрежи. Иако не зборуваше за естетската хирургија, очигледно е дека пејачката неколку пати поминала под нож, а со новиот изглед ја шокира јавноста.