МАЖИТЕ МИ ВЕЛАТ ДЕКА СУМ ОДВРАТНА! Фитнес инструкторка го покажа телото без филтер: Многу луѓе ме малтретираа… (ФОТО)

Инфлуенсерката и фитнес инфлуенсерка Моли Ава од Англија тврди дека безброј пати плачела поради суровите коментари за нејзиниот изглед, а сето тоа поради храброто споделување фотографии без никаков филтер.

Таа објавува фотографии на кои на едната слика изгледа совршено, а на другата како всушност изгледа нејзиното тело. Таа го прави ова за да истакне дека многу инфлуенсери всушност драматично ја менуваат перцепцијата за изгледот на телото на Инстаграм, поставувајќи го на одреден начин.

 Ужасно е чувството да се разбудиш и да одиш на телефон, а секое друго известување е личност која вели: „дебела си, одвратна си“ и ги означува пријателите кои потоа го даваат истиот коментар – рекла таа.

– Сега се смири. Многу луѓе ме малтретираа поради тоа како изгледам, ми пишуваа дека им е лошо од мене. – додава тој.

-Имав моменти кога ги исклучував коментарите, но сепак бев тажна бидејќи се чувствував како да победија – вели таа.

Пред две години таа почна да споделува автентични фотографии од своето тело на социјалните мрежи и рече дека првиот пат кога го направила тоа е најстрашното нешто досега.

 Постојано се навраќав на сликата мислејќи дека морам да ја избришам бидејќи ми беше непријатно и не можев да верувам дека изгледам така и дека ја споделувам – вели таа.

Патем, Моли дипломирала географија за време на пандемијата. Очекувала да се занимава со урбанистичко планирање, но решила да се занимава со фитнес. Таа ги стекна своите лични квалификации за обука додека го развиваше својот онлајн бренд во 2020 година. И покрај фактот што мислеше дека тренирањето на фитнес преку Интернет ќе биде само минливо хоби, таа со тоа се занимава веќе три години.

Таа неодамна достигна 130.000 следбеници на нејзиниот mollyavafit Инстаграм профил. И иако доживеа многу коментари со „омраза“, охрабрувањето од нејзините фанови ја инспирираше да продолжи да споделува ваков тип на содржина.

– Луѓето кои ме тагираат на слични објави ми го разубавуваат денот веднаш. Храбрите кои ги тагнуваат своите пријатели и велат: ‘Ми се допаѓа овој профил и го покажува моето вистинско тело’ ме подигнуваат и ми даваат мотив да продолжам да го работам тоа што го сакам – заклучила таа, пишува Дејли Стар.