Макрон го отстранува скапиот часовник за време на ТВ интервју, предизвикувајќи критики

0

 Францускиот претседател Емануел Макрон суптилно го отстрани скапиот рачен часовник за време на телевизиско интервју за неговата непопуларна пензиска реформа, привлекувајќи критики дека тој е „претседател на богатите“ кој не е во контакт со обичните луѓе.

На видеото се гледа како Макрон ги става рацете под масата додека зборува. Неговите раце се појавуваат набргу потоа, без часовникот на левиот зглоб, за кој се смета дека вреди 2.400 евра.

За време на 30-минутното интервју, Макрон ги оправдуваше причините за укинување на старосната граница за пензија.

Според Би-Би-Си, претставниците на Макрон рекле дека претседателот го симнал часовникот затоа што „ѕвонел на масата“.

Недостасуваниот часовник и маневарот го привлекоа вниманието на неговите критичари.

Фарида Амрани, пратеник на радикалната левичарска партија La France Insoumise, рече: „Претседателот на богатите никогаш не го носел толку добро своето име“.

Од Елисејската палата изјавија за француските медиуми дека претседателот носел модел на Bell & Ross BR V1-92, кој е персонализиран со грб.

Точната вредност на часовникот не е позната, но според „Гардијан“, француските медиуми сугерираат дека чини некаде помеѓу 1.600 и 2.400 евра. Многу критичари на интернет првично тврдеа дека вреди 80.000 евра.

„Тој го носи многу редовно повеќе од година и половина“, додаваат од палатата.

Неговото телевизиско појавување во средата се случи еден ден пред повеќе од милион демонстранти да демонстрираат низ Франција за да се спротивстават на неговата влада да ја зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.