МАСАКРОТ КОЈ ГО ЗАЦРНИ ЛЕСКОВАЦ! Го гледал синот како со секира си ги убива ќерките и нероденото внуче – ни за него немало спас

Незаборавно злосторство.

Многу злосторства извршени на територијата на Србија ја вознемирија јавноста. Некои од нив се толку сурови што години, па и децении подоцна се зборува со ужас, а актерите на крвавите чинови одлежуваат долги затворски казни или самите си пресудувале. 

Во куќа во центарот на Лесковац, на улицата Ратко Павловиќ, на 10.05.2020 година околу 14.45 часот  се пронајдени четири тела : маж, неговата сопруга и две ќерки на возраст од 19 и 12 години. Истиот ден  е приведен и Милош Илиќ (22) , кој се сомничи дека делото го сторил од непозната причина.

Убиени се Предраг (45), неговата обична сопруга Даниела Р (43) и нејзината ќерка Сара (12), како и ќерката на Предраг Ана (19), која била во поодмината бременост, поточно во осми месец. Само помалиот брат на Милош (15) ја избегнал смртта бидејќи во тој момент не бил дома.

Првите резултати од истрагата покажаа дека Милош се скарал со татко му за пари – кога не му ги дал, младиот човек  посегнал по секирата . Прво ја нападнал маќеата, невенчаната сопруга на татко му, која не можел да ја поднесе. Потоа ја  убил својата полусестра, сестра си, а потоа и татко му. 

Полицијата открила страшна сцена. Сите членови на семејството биле штитеници во Центарот за социјална заштита и сите имаат благ степен на ретардација, објави тогаш ТВ Пинк. Соседите објаснија дека семејството неодамна се преселило таму, дека убиениот бил фин и работел како обезбедување на градилиштето. 

-Кога видовме колку беа потресени полицајците кога излегоа, се ни беше јасно – рекол соседот.

–  Четири тела, од кои едното дете на само 12 години, беа во локви крв, масакрирани. Уште пострашно станало кога виделе дека една жртва е бремена, и тоа во поодмината бременост, бидејќи и се гледал стомакот – соговорникот на Курир ги откри деталите од истрагата.

Милош во полиција признал дека го  убил семејството „бидејќи го нервирала маќеата со која имал лоши односи, но и татко му кој не сакал да му дава пари за цигари и за излегување“ .

–  Кога сите заспале, Милош зел секира и прво ја искасапил својата маќеа во кревет. Тогаш се разбудиле Сара, Ана и Предраг, но Милош ги нападнал и нив. Тој ги убил своите сестри и на крајот неговиот татко.  Предраг се бранел, но не можел да го совлада синот. Гледаше како му ги убиваат ќерките и нероденото внуче, не можеше да им помогне зашто Милош беше како бесен ѕвер,  како да добил некоја натчовечка сила.

По злосторството, роднините почнале да даваат информации за семејството. Дека биле на работ на постоењето, но и ја откриле врската помеѓу Милош и неговата маќеа:

-Милош, кој има психички проблеми од детството, не се согласуваше најдобро со Даниела. Патолошки ја мразел, велел дека го третирала како злобна маќеа, дека му ги земала парите и дека повеќе ги сака своите деца од првиот брак, давајќи им се и помагајќи им. Рече дека Даниела не го сака ниту него ниту неговата сестра Ана. Нетрпеливоста кон маќеата стана уште полоша кога се роди Сара. Нивниот однос беше катастрофален – вели еден роднина.

И соседот на семејството рече дека нема оправдување за тоа што го направил Милош, но дека е вистина дека неговата маќеа со години го малтретирала.

–  Го тепала Милош со коприви и му ставила трње во панталоните. Не ја поштеди ниту Ана  – вели жителот на селото Границе.

На Милош му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, а на рочиштето тој молчеше со образложение дека е во лоша психичка состојба. 

Полициската управа во Лесковац соопшти дека осомничениот млад човек се товари за тешко убиство, за кое е предвидена казна затвор од 40 години. Но, беше нагласено – доколку психијатриското вештачење потврди дека делото го сторил во налудничава состојба, на Милош нема да му се суди, туку ќе му биде изречена задолжителна мерка притвор и лекување во психијатриска установа, која може да трае доживотно.

Милош Илиќ (21) е законски  осуден на 20 години затвор за тешко убиство на четири членови на неговото семејство . На овој начин Апелацискиот суд во Ниш ја потврди пресудата на Вишиот суд во Лесковац од 19 март годинава, на која се обжали неговиот адвокат.

– Со првостепената пресуда на обвинетиот му е изречена максимална казна за кривичното дело тешко убиство, имајќи ја предвид одредбата од член 44, која предвидува дека доживотен затвор не може да му се изрече на лице кое во моментот на извршување  на криминал, не наполнил 21 година.  Воедно, притворот му е продолжен до правосилната пресуда. На првостепеното решение бранителот на обвинетиот по службена должност поднесе жалба, но Апелација ја одби и ја потврди првостепената пресуда. По правосилноста на пресудата, осудениот е испратен на издржување затворска казна, каде се наоѓа во овој момент – се наведува во соопштението на Вишиот суд во Лесковац.

Во јули годинава Милош решил да се јави од затвор. Тој испратил писмо до баба му Миланка и дедо му Милош.

–  Дедо Милош и баба Миланка, поздрав и добро здравје, ви посакува внукот Милош од КПЗ Ниш. Дедо, добро сум и некако се вклопив во ова друштво, убаво ми е и можам да се пофалам дека почнав да работам. Дедо, многу ми е жал што се случи ова, затоа сакам да си жив и здрав. Дедо поздрави ги вујко, тетка и сестрите. Те сакам многу  – напиша тој.

Бабата и дедото велат дека ова писмо го чуваат со сите семејни фотографии и секојдневно жалат што најблиските им ги одзела прво снаата Данијела, а потоа и нивниот внук Милош, објави 24седам.